Dziś czekamy na wieczorną decyzję FOMC w sprawie stóp procentowych. Naszym zdaniem nie będzie zmian w parametrach polityki pieniężnej, a dotychczasowa komunikacja zostanie utrzymana. Zgodnie z rządowymi zapowiedziami, powinniśmy dziś poznać harmonogram luzowania obostrzeń na maj. To dobra okazja by przyjrzeć się najnowszym statystkom zachorowań.
Fed bez zmian
Po ostatnim posiedzeniu z projekcjami, dzisiejsza decyzja FOMC zapowiada się stosunkowo nudno. Od poprzedniego posiedzenia nie wydarzyło się nic, co mogłoby zmienić nastawienie Fed.
Bank centralny prowadzi politykę outcome based guidace (a nie forecast based), co podkreślane jest w wypowiedzach członków FOMC oraz w minutes z ostatniego posiedzenia. Oznacza to, że Fed nie zgaduje przyszłych wyników gospodarczych, ale mimo wszystko musi ocenić, czy obserwowane dane to fenomen trwały, czy przejściowy. Rynek coraz odważniej wycenia podwyżki stóp. Pomimo prognozowanego przyspieszenia PKB oraz inflacji, Fed pozostaje niewzruszony i zakłada, że to fenomeny przejściowe.
Fed będzie skupiał się na obserwacji spływających danych z rynku pracy i inflacji. Szeroki mandat dot. np. pełnego zatrudnienia będzie pozwalał utrzymywać obecną, luźną politykę pieniężną. Naszym zdaniem FOMC faktycznie może zacząć podwyżki w 2023 roku, a dyskusja o ograniczeniu zakupów obligacji rozpocznie się na przełomie 2021 i 2022 roku. Więcej o średniookresowych prognozach stóp procentowych i walut w linku poniżej:
Czekamy na harmonogram luzowania
Dziś powinniśmy poznać harmonogram znoszenia obostrzeń na maj. Zgodnie z zapowiedziami ministra zdrowia "oprócz edukacji w maju wróci działanie bardzo wielu sektorów i usług". Minister Rozwoju Pracy i Technologii był mniej enigmatyczny i wskazywał na otwarcie konkretnych branż:
Decyzje mają zapaść dziś. Powyższe propozycje mogą się więc zmienić - na razie można je traktować jako odzwierciedlenie liberalnych (w kwestii luzowania) propozycji rozważanych w ramach rządu. Powinny one jednak pokazywać kierunek zmian (np. najpierw otwarte ogródki restauracyjne, przed pełnym otwarciem restauracji). Za luzowaniem przemawiają statystyki zachorowań, o których piszemy poniżej.
Statystyki dot. COVID-19 spadają w niemalże każdym aspekcie. Zmniejsza się liczba nowych zachorowań. Od czterech dni liczba zakażeń nie przekroczyła 10 tys. Postępuje spadek liczby hospitalizacji - średnia 7-dniowa liczby hospitalizacji, podobnie jak liczba zajętych respiratorów już od ok. 2 tygodni przyjmuje trend spadkowy. Liczba odnotowanych zgonów po szczycie sprzed kilku dni także zaczęła spadać. Bieżący obraz epidemiczny pozostaje spójny ze stopniowym luzowaniem obostrzeń.
Wsparciem dla luzowania obostrzeń jest też postęp programu szczepień. Ten cały czas przyspiesza, co widać wyraźnie na wykresie. Od dziś na szczepienia mogą się zgłaszać osoby z roczników 1978-1979. Równolegle startuje również rejestracja osób powyżej 30 roku życia, które wyraziły chęć zaszczepienia się na początku roku. Liczba wykonanych szczepień na wczoraj wyniosła prawie 10,5 mln (w tym 1 dawką zaszczepiono prawie 7,9 mln osób, a dwiema 2,6 mln).