Dane o przeciętnym zatrudnieniu oraz płacach w sektorze przedsiębiorstw przyniosły - po raz kolejny - mieszane uczucia. We wrześniu odnotowano stosunkowo słaby wzrost zatrudnienia (0,6% r/r) i kolejny mocny wzrost wynagrodzeń (8,7% r/r). Dzisiaj kolejna paczka danych z naszej gospodarki - czekamy na ceny producentów oraz produkcję przemysłową.
PPI prognozujemy na +10,1% r/r (konsensus: 10% r/r, poprzednio: 9,5% r/r). Ceny miedzi we wrześniu były stabilne, ale ropa naftowa oraz ciągle słaby złoty robią swoje. Dodając do tego rewizje poprzedniego miesiąca (a pewnie wystąpią, pro-cyklicznie w górę) idziemy w dziesiątkę.
Produkcja przemysłowa naszym zdaniem wzrosła o 6,4% r/r (konsensus: 8,2% r/r, poprzednio: 13,2% r/r). Zwracamy uwagę na nakładanie się efektów ograniczeń związanych z kwestiami podażowymi oraz zaburzeń w popycie (spowolnienie popytu konsumpcyjnego, negatywny wpływ wyższych cen).
Ponadto w Polsce poznamy wyniki koniunktury konsumenckiej za wrzesień.
W strefie euro opublikowana zostanie finalna inflacja HICP - konsensus spodziewa się wzrostu wrześniowych cen o 3,4% r/r wobec 3% w sierpniu.
W USA światło dzienne ujrzy Beżowa Księga, czyli raport dotyczący bieżącej sytuacji gospodarczej USA widzianej oczami regionalnych oddziałów Fed.
Polska: Płace mocne, zatrudnienie słabe
Wrzesień był kolejnym miesiącem mieszanych danych z polskiego rynku pracy. Negatywną niespodziankę sprawiło zatrudnienie, gdzie odnotowano spadki m/m. Wysokie roczne dynamiki utrzymują się natomiast w przypadku wynagrodzeń.
Garść newsów makroekonomicznych
∙ Polska: NBP zadecydował o zakończeniu oferowania bankom kredytu wekslowego. Decyzja weszła w życie wczoraj. Link do komunikatu RPP w twicie poniżej:
∙ Ancyparowicz (RPP): "Przywracanie poziomu stóp procentowych sprzed pandemii, w bardzo ostrożnym tempie, jest nieuniknione, ale nie można na razie powiedzieć, jaki mógłby być harmonogram zmian" Źródło: Radio Wnet, poniżej link do wywiadu:
∙ Węgry: Narodowy Bank Węgier (MNB) podniósł stopy procentowe o 15 pb do 1,80%. Komunikacja banku wskazuje na kontynuację cyklu zacieśnienia.
∙ USA: Liczba rozpoczętych inwestycji w zakresie budowy domów mieszkalnych w USA we wrześniu wyniosła 1,555 mln w ujęciu zanualizowanym (SAAR). Miesiąc wcześniej wskaźnik ten wyniósł 1,58 mln, po korekcie z 1,615 mln. Liczba wydanych nowych pozwoleń na budowę domów w USA we wrześniu (wskaźnik aktywności w przyszłości w tym sektorze) wyniosła w ujęciu zanualizowanym (SAAR) 1,589 mln wobec 1,721 mln w poprzednim miesiącu, po korekcie z 1,635 mln.