Produkcja budowlano-montażowa sprawiła lekką niespodziankę i wzrosła w październiku o 4,2% r/r (nasza prognoza: 2,2% r/r, konsensus: 3,3% r/r). Ogólny obraz budowlanki pozostaje bez zmian - ta wciąż czeka na wyraźne rozpędzenie (obecna skala jest wyraźnie mniejsza niż w poprzednich cyklach), w czym przeszkadzać mogą m.in. wysokie ceny materiałów.
Podobnie jak w wielu poprzednich miesiącach, najwięcej do rocznej dynamiki dołożyły roboty budowlane specjalistyczne (one odpowiadają za ponad połowę rocznej odsezonowanej dynamiki). Zaczyna odbijać produkcja w kategorii budowa budynków inżynierii lądowej i wodnej (coraz wyraźniejszy plus na kontrybucjach). Wciąż stosunkowo słabo radzi sobie budowa budynków.
Dane za październik można ocenić jako relatywnie dobre - po wrześniowym spadku produkcja budowlano-montażowa odrobiła straty. Wychodzenie z dołka jest wolniejsze, niż w przypadku poprzednich 2 cykli.
Wspomniane dane to dobra okazja do przyjrzenia się bardziej długookresowym zmianom w sektorze budownictwa. W tym miejscu możemy posługiwać się jednak tylko danymi kwartalnymi (dostępne dane do końca 3Q, brak więc w nich ostatnich danych za październik). Uwaga, tu ze względu na dostępność danych omawiamy dane w cenach bieżących, może rzutować na wnioski - w skrócie sytuacja prezentuje się w nich "lepiej" niż w cenach stałych).
W ostatnich kwartałach do rocznego wzrostu produkcji budowlano montażowej w podobnym stopniu dokładają się zarówno budynki jak i obiekty inżynieryjne (ale budynki mocniej tąpnęły w pandemii).
Budynki
Większe rozbicie wskazuje, że skala odbudowy jest silnie zróżnicowana w zależności od kategorii. Do budowy budynków w głównej mierze dokładają się budynki niemieszkalne (ale to w dużej mierze kwestia bazy - one spadły mocniej w pandemii).
Zejdźmy jeszcze w dezagregacji. Tu również można zauważyć silne zróżnicowanie w kontrybucjach do budowy budynków niemieszkalnych. Słabo radzą sobie budynki handlowo-usługowe (co można wiązać z sytuacją pandemiczną). Stosunkowo słabo radzą sobie też budynki ogólnodostępne (kultura, edukacja, ochrona zdrowia, sport – co wiązać można np. z ograniczaniem wydatków samorządów przez pandemię i dopiero rozpoczynający się cykl unijny).
Obiekty inżynierii lądowej i wodnej
W przypadku obiektów inżynierii lądowej i wodnej dodatnia roczna dynamika to głównie zasługa takich kategorii jak rurociągi, linie telekomunikacyjne, mosty i wiadukty. Niemalże zerowy wpływ na roczną dynamikę mają wydatki na drogi i kolej. Tu zależność od cyklu wydatków z UE jest wysoka i tu też jest główny potencjał do odbijania budowlanki w kolejnych kwartałach.