Dziś czekamy na dane o bilansie płatniczym. Umilamy sobie czas spojrzeniem na statytsyki eksportowe Polski w podziale na dobra: inwestycyjne, konsumpcyjne, pośrednie. Sytuacja epidemiczna w Polsce przestała się pogarszać (szczyt będzie relatywnie płaski, co sugeruje długotrwałe obciążenie służby zdrowia), lecz stolik prognostyczny może wywrócić Omikron, który lada moment stanie się w Europie wariantem dominującym.
Dziś będziemy czekać na październikowe wyniki bilansu płatniczego - prognozujemy spadek salda rachunku bieżącego do -1766 mln EUR (konsensus: -970 mln, poprzednio: -1339 mln). Czeka nas prawdopodobnie powtórka z silnie ujemnego salda dochodów (saldo UE + wszystko poza), zaś saldo w handlu usługami powinno pozostać na dużym plusie. Dynamiki eksportu i importu szacujemy następująco: eksport: 8,0% r/r, import: 22,0% r/r.
Dziś także Węgierski Bank Narodowy podejmie decyzję ws. stóp procentowych. Oczekiwana jest kontynuacja procesu zacieśniania polityki pieniężnej, czyli podwyżka stóp o 40pb do 2,5% (bbg). Coraz powszechniejsze są jednak głosy o większej skali zacieśnienia.
Za Oceanem poznamy z kolei listopadowe ceny producentów. Rynek spodziewa się wzrostu PPI o 0,5% m/m wobec +0,6% m/m poprzednio.
Rozgrzewka przed danymi o bilansie płatniczym: co słychać w eksporcie?
Garść newsów makroekonomicznych
∙ Aukcja papierów BGK finansujących fundusz Covid-19, planowana na 15 grudnia, została anulowana.
∙ Wczoraj w senacie odbyły się rozmowy z Ludwikiem Koteckim, kandydatem do RPP (informacja za bbg). W styczniu wygasa kadencja dwóch "senackich" członków RPP: Eugeniusza Gatnara i Jerzego Kropiwnickiego. Jeszcze wezmą udział w styczniowym posiedzeniu RPP, a senat ma wyłonić kandydatów na ich miejsce do połowy stycznia.
∙ E. Łon (RPP) twierdzi, że cykl zacieśniania polityki pieniężnej powinien zakończyć się na początku 2022 roku. Rada powinna zrezygnować z podwyżki w styczniu, jeśli wskaźnik PMI spadnie poniżej poziomu 50 punktów. Więcej pod linkiem.
∙ Modele wskazują, że w Europie Omikron stanie się bardzo szybko wariantem dominującym. Zarys planów restrykcji epidemicznych w Polsce można znaleźć tutaj.
∙ Ceny gazu w Europie ponownie solidnie rosną. W najbliższych dniach temperatury w Europie wzrosną, lecz w kolejnym tygodniu prognozowane jest kolejne, istotne ochłodzenie. Więcej: mapy.meteo.pl (na 14 dni do przodu prognozę podaje model GFS).
∙ Ciekawostka: