W skrócie: piątkowy zestaw krajowych danych był dobry. W górę zaskoczyły produkcja przemysłowa i płace. Dziś czas na sprzedaż detaliczną - tu również jesteśmy stosunkowo optymistyczni (w porównaniu z konsensusem). Najważniejsze wydarzenie tygodnia, czyli decyzja FOMC, w środę.
Poniedziałek, 24.01.2022
Z najważniejszych grudniowych danych dla Polski pozostała jeszcze jedna niewiadoma - wynik sprzedaży detalicznej. Publikacja dziś o 10:00. Szacujemy, że wzrosła ona o 13,4% r/r (w cenach stałych). Konsensus jest bardziej zachowawczy (9% r/r). W naszej ocenie w grudniu widoczne mogły być dalsze zakupy "na zapas" w obliczu wysokiej inflacji, wydatkowane były dodatkowe środki dla emerytów. Rozpasaniu wydatków sprzyjał okres świąteczny.
W gospodarce globalnej będzie to dzień wskaźników PMI. Wstępne indeksy nastrojów w usługach i przemyśle zostaną opublikowane w Niemczech, Francji, strefie euro i USA. W większości prognozowane są lekkie spadki indeksów, co można wiązać ze wzrostem zachorowań.
Wtorek, 25.01.2022
Czas na kolejny wskaźnik koniunktury - tym razem niemieckie Ifo (oczekiwana stabilizacja).
Węgierski bank centralny podejmie decyzję w sprawie stóp procentowych. Oczekiwana jest kontynuacja zacieśnienia polityki monetarnej. Zdaniem konsensusu prognoz główna stopa zostanie podniesiona z 2,40% do 2,70%
Środa, 26.01.2022
NBP opublikuje dane o podaży pieniądza za grudzień. Naszym zdaniem M3 wzrośnie o 9,3% r/r (konsensus: 10%). Gros przyrostu listopada wynikało ze zmiany aktywów zagranicznych netto (dziwna kompozycja). Bez dużej zmiany zadłużenia netto sektora instytucji rządowych i samorządowych dynamika M3 powinna spowolnić mimo prawdopodobnie nieco większej kreacji kredytu konsumenckiego.
GUS natomiast opublikuje Biuletyn Statystyczny, a w nim m.in. stopę bezrobocia za grudzień. Nasza prognoza to 5,4%, tyle też wynosił szacunek MRiPS
Gospodarcze oczy zwrócone będą jednak głównie na USA, gdzie odbędzie się posiedzenie FOMC w sprawie stóp procentowych. Fed będzie kontynuował politykę wychodzenia z niskich stóp, choć same podwyżki to jeszcze nie temat na styczniowe posiedzenie. W grze jest pierwsza podwyżka stóp procentowych w marcu. Rynek będzie szukał też sygnałów o być może jeszcze szybszym zakończeniu zakupów aktywów oraz szybkim QT (quantitative tightening), czyli rozpoczęciu redukcji bilansu (tu jedynie w warstwie retorycznej, sama redukcja bilansu to też temat na później).
Poza decyzją FOMC można też śledzić dane o sprzedaży nowych domów w USA.
Czwartek, 27.01.2022
Znów cała uwaga skupiona będzie na danych zza Oceanu. Opublikowany zostanie wstępny wynik PKB za IV kwartał. Oczekiwany jest wzrost 0 5,6% w ujęciu zannualizowanym (w poprzednim kwartale odnotowano 2,3% SAAR). Z USA spłyną też dane o zamówieniach na dobra trwałego użytku (oczekiwane -0,5% m/m, poprzednio + 2,6%) i jak co tydzień liczba nowo zarejestrowanych bezrobotnych (poprzednio spory wzrost do 286 tys. osób).
Piątek, 28.01.2022
Kolejne dane o PKB. Tym razem z Europy. Publikacje wyników IV kwartału zaplanowane są we Francji, Hiszpanii, Szwecji i w Niemczech.
Po południu natomiast ponownie warto rzucić okiem na Stany. Tam dane o dochodach i wydatkach amerykańskich gospodarstw domowych wraz z inflacją PCE. Prognozowany jest spadek wydatków 0 0,5% m/m (poprzednio +0,6%m m/m) i wzrost dochodów o 0,5% m/m (poprzednio +0,4% m/m). Opublikowany zostanie też indeks Uniwersytetu Michigan (prognozowany lekki spadek).
Krajobraz po nawale danych grudniowych
Seria ostatnich danych przekonuje nas, że aktywność gospodarcza pod koniec roku była bardzo dobra. Można śmiało zakładać, że dynamika PKB wyniosła 5,8%. To, oraz bardzo prawdopodobne efekty jednorazowe, dźwigały w ostatnim kwartale dynamikę wynagrodzeń ponad prawdziwy trend. W najbliższym czasie aktywność gospodarcza zwolni, czynniki jednorazowe odejdą i wyłoni sie prawdziwy trend płac, który nie bedzie dwucyfrowy. To jednak wciąż na tyle dużo, aby kontynuować zacieśnienie polityki pieniężnej i pod rozwagę należy wciąż brać nie jedną, nie dwie lecz kilka podwyżek (wciąż stopę docelową widzimy w okolicach 4%). To prawdopodobnie też wariant maksimum. Jeśli się mylimy: miniumum.
Szczegółowy opis piątkowych danych (i więcej wniosków) w artykule:
Krajobraz po nawale danych grudniowych
Seria ostatnich danych przekonuje nas, że aktywność gospodarcza pod koniec roku była bardzo dobra. Można śmiało zakładać, że dynamika PKB wyniosła 5,8%. To, oraz bardzo prawdopodobne efekty jednorazowe, dźwigały w ostatnim kwartale dynamikę wynagrodzeń ponad prawdziwy tr...
Czytaj więcej
Garść newsów makroekonomicznych
∙ Glapiński (NBP): "Stopy procentowe w Polsce powinny wzrosnąć mocniej niż obecnie oczekuje rynek (...) Będę starał się przekonać członków RPP do wydłużenia cyklu podwyżek stóp w tym roku " powiedział prezes NBP w odpowiedzi na pytania Bloomberga.
∙ Polska: Produkcja budowlano-montażowa wzrosła w grudniu o 3,1% r/r. To mniej niż zakładał rynkowy konsensus (9%, nasza prognoza 4,9% r/r).