Choć opublikowane wczoraj dane o PKB za 2021 rok były nieco niższe niż szacowaliśmy, to wzrost o 5,7% r/r wciąż należy uznać za wysoki. Przed nami jeszcze jeden dobry odczyt (dane za IV kw. w połowie i pod koniec lutego), później można spodziewać się spowalniania. Dziś czas na publikacje PMI.
PKB w 2021 roku wzrosło o 5,7%
PKB w 2021 roku wzrosło o 5,7%
To solidny wzrost, który sporo zawdzięcza niskiej bazie odniesienia. Wyniki IV kwartału były bardzo dobre, ale naszym zdaniem nie można ich ekstrapolować w przyszłość. W kolejnych miesiącach gospodarka istotnie zwolni. Im większe będzie zaskoczenie inflacją w styczniu, t...
Czytaj więcej
Prognozy krótkoterminowe - luty 2022
Prognozy krótkoterminowe - luty 2022
Ten miesiąc pod względem prognostycznym będzie pełen zagadek. Najwięcej niepewności będzie wokół 2 najistotniejszych wskaźników: stopy procentowej NBP (szacujemy ruch o 50pb) i inflacji (nasza prognoza to 9,3% r/r). Do tego tradycyjnie dochodzi nieznana skala zmian liczb...
Czytaj więcej
Garść newsów makroekonomicznych
Gabriela Masłowska jest posłanką PiS. Z wykształcenia ekonomistka. W 1982 r. uzyskała stopień doktora nauk ekonomicznych. Pracowała jako nauczyciel akademicki (Uniwersytet Marii Curie - Skłodowskiej w Lublinie, Uniwersytet Przyrodniczy w Lublinie). Ostatnio, w latach 2006 - 2015 prowadziła wykłady w Wyższej Szkoły Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu z polityki gospodarczej, ze szczególnym uwzględnieniem polityki pieniężnej. Jak podano w sejmowym życiorysie szczególnym przedmiotem aktywności poselskiej była i jest polityka pieniężna, rynek kapitałowy i system finansowy oraz zagadnienia związane ze spółdzielczością (cytujemy za wpisem sejmowym, pełen życiorys można znaleźć pod linkiem).
Jakub Borowski jest obecnie głównym ekonomistą banku Credit Agricole. W 2009 r. uzyskał stopień doktora nauk ekonomicznych. Pracuje w Szkole Głównej Handlowej, gdzie prowadzi wykłady dla studentów Studium Magisterskiego i w ramach programu MBA poświęcone polityce pieniężnej, teorii i polityce kursów walutowych, zaawansowanej ekonomii międzynarodowej, finansom międzynarodowym i ekonomicznemu otoczeniu firmy. W latach 2002-2007 kierował Wydziałem Polityki Pieniężnej w Departamencie Analiz Makroekonomicznych i Strukturalnych NBP (pełny życiorys w linku).
Legenda: 1 - Żywność i napoje bezalkoholowe, 2 - Napoje alkoholowe i wyroby tytoniowe, 3 - Odzież i obuwie, 4 - Użytkowanie mieszkania i nośniki energii, 5 - Wyposażenie i prowadzenie gosp. domowego, 6 -Zdrowie, 7 - Transport, 8 - Komunikacja, 9 - Rekreacja i kultura, 10 -Edukacja, 11 - Hotele i restauracje, 12 - Inne towary i usługi.