W tym tygodniu cała uwaga skupiona będzie na jutrzejszej decyzji RPP. Spodziewamy się podwyżki stóp o 50pb. Zeszły tydzień zakończył się sporą pozytywną niespodzianką w danych z amerykańskiego rynku pracy. Bardzo dobry odczyt będzie sprzyjał rozpoczęciu podwyżek stóp przez Fed w marcu.
Kalendarz danych makroekonomicznych
Poniedziałek, 7.02.2022
Spokojny początek tygodnia. Za nami już dane o produkcji przemysłowej w Niemczech (negatywna niespodzianka: -0,3% m/m). Warto śledzić też wystąpienie C. Lagarde. Będzie miała szansę nieco ostudzić gorące głowy.
Wtorek, 8.02.2022
Decyzja RPP tym razem wyjątkowo we wtorek. Naszym zdaniem RPP zdecyduje się na podwyżkę stóp 0 50bp. co oznacza że stopa referencyjna wyniesie 2,75%. Ryzyka rozkładają się jednak w górę (większa skala podwyżki), głównie za sprawą ostatnich wypowiedzi prezesa NBP ("stopy powinny być wyższe niż obecnie oczekuje rynek"). Dbałość o wzrost i realną gospodarkę będą jednak naszym zdaniem powstrzymywać RPP przed agresywnymi działaniami - bardziej prawdopodobne jest wydłużenie podwyżek w czasie niż ich koncentracja przy jednoczesnym zwiększeniu skali "kroku".
Środa, 9.02.2022
Dzień bez ważniejszych danych.
Czwartek, 10.02.2022
Opublikowane zostaną minutes RPP ze styczniowego posiedzenia.
Tego dnia powinniśmy też poznać najnowsze prognozy gospodarcze Komisji Europejskiej.
Najciekawiej będzie jednak w USA. Tam zaplanowana jest publikacja CPI za za styczeń. Oczekiwany jest wzrost wskaźnika z 7% r/r przed miesiącem do 7,3% r/r. Zakładany jest również wzrost inflacji bazowej. Ponadto, jak co tydzień, poznamy dane o liczbie nowo zarejestrowanych bezrobotnych.
Piątek, 11.02.2022
Kolejny stosunkowo spokojny dzień. Opublikowane zostaną finalne dane o inflacji z Niemiec (znamy flash: 5,1% r/r) i Węgier (konsensus: 7,4% r/r).
W USA opublikowany zostanie indeks Uniwerstytetu Michigan obrazujący nastroje gospodarstw domowych (oczekiwana stabilizacja).
Na amerykańskim rynku pracy jest moc!
Miało być słabo, wyszło bardzo dobrze. Problemy z nieobecnościami rozeszły się po kościach, gdyż pracodawcy chcieli utrzymać pracowników za wszelką cenę. Dane dają zielone światło dla pierwszej podwyżki stóp procentowych w marcu.
Szczegóły w komentarzu do danych:
Garść newsów makroekonomicznych
∙ Polska: Stopa bezrobocia w styczniu wyniosła 5,6% wobec 5,4% w grudniu - podało MRiPS w szacunkowym wyliczeniu (finalne dane poznamy z Biuletynem Statystycznym). Tyle wynosił konsensus i nasza prognoza.
∙ Polska: Za podwyżką stóp 8 grudnia głosowali wszyscy członkowie RPP - podano w Monitorze Sądowym i Gospodarczym.
∙ Strefa euro: Sprzedaż detaliczna w grudniu spadła o 3% m/m (oczekiwano -0,9% m/m).