O 10:00 czeka nas finalny etap publikacji realnych dla polskiej gospodarki. Wczorajsze dane z rynku pracy i produkcji dopisały. Ryzyka dla dzisiejszej sprzedaży rozkładają się w tym samym kierunku, dla budowlanki - w przeciwnym. Zobaczymy dziś też wskaźniki PMI dla strefy euro i USA.
Dziś Dalsza część krajowych marcowych danych - tym razem sprzedaż detaliczna, produkcja budowlano-montażowa i koniunktura przedsiębiorstw. Nasza prognoza realnej sprzedaży detalicznej wynosi 9,2% r/r (konsensus 9% r/r). Nie ukrywamy, że był to trudny miesiąc do prognozowania ze względu na nagromadzenie jednorazowych efektów. Odnotowaliśmy spore wzrosty zakupów żywności i artykułów kosmetycznych (dla uchodźców + "na wypadek wojny"). Do tego doszedł spadek sprzedaży realnej paliw na skutek wzrostu cen paliw (nominalne wydatki z kart były wyżej, ale nie w takiej skali w jakiej obserwowaliśmy wzrost cen). Prognozujemy natomiast słabszy wynik produkcji budowlano-montażowej (10,8% r/r vs 15,2% r/r). Wysokie roczne dynamiki z pierwszych miesięcy roku wydają się być nie do utrzymania. Coraz więcej czarnych chmur rysuje się na horyzoncie, m.in. ceny materiałów (te z już wysokich poziomów sprzed wojny jeszcze podskoczyły) i braki pracowników. W miesięcznych danych zobaczymy to jednak głównie później (tu dużą rolę grają opóźnienia).
Dziać będzie się również w gospodarce globalnej. Opublikowane zostaną wstępne indeksy PMI w przemyśle i usługach zarówno w największych europejskich gospodarkach jak i ze Stanów Zjednoczonych.
Polska: Produkcja i rynek pracy (na razie) dopisały
Dobre, bardzo dobre dane. RPP zobaczy tu tylko i wyłącznie argumenty za dalszym zacieśnieniem. Nie sądzimy jednak, że zobaczymy kolejną setkę. Raczej obstawilibyśmy powrót do kroków 50pb. RPP do tej pory już sporo zrobiła i nie wygląda na to, że mamy do czynienia z szybką dezaktualizacją projekcji inflacyjnej (brak dramatycznej niezgodności punktów startowych). Sam fakt, że wszystko wygląda w gospodarce dobrze, idealnie przecież współgra z retoryką prezesa Glapińskiego. To nie jest dla RPP zaskoczenie.
Produkcja przemysłowa i rynek pracy w marcu
Dobre, bardzo dobre dane. RPP zobaczy tu tylko i wyłącznie argumenty za dalszym zacieśnieniem. Nie sądzimy jednak, że zobaczymy kolejną setkę. Raczej obstawilibyśmy powrót do kroków 50pb. RPP do tej pory już sporo zrobiła i nie wygląda na to, że mamy do czynienia z szybk...
Czytaj więcej
Garść newsów makroekonomicznych
∙ Buda (MRiT): Jesteśmy w finalnym etapie rozmowy z Komisją Europejską o Krajowym Planie Odbudowy.
∙ Dobra animacja pokazująca zmiany w przepływie Ukraińców przed wojną i po wojnie.
∙ Koniunktura konsumencka ustabilizowała się, ale nie widać dużego odbicia.
∙ USA: Liczba nowo-zarejestrowanych bezrobotnych wyniosła 184tys. To wciąż świetny wynik pokazujący bardzo mocny rynek pracy.