W tym tygodniu uwagę przykuwać będzie polski PKB za I kw. (spodziewamy się całkiem przyzwoitego 8,3% r/r). Kolejne kwartały nie będą już naszym zdaniem aż tak dobre - pierwsze miesięczne dane z II kw. (kwiecień) spłyną w piątek (produkcja, zatrudnienie, płace). Opublikowana w piątek inflacja była wyższa niż szacunek flash (12,4% r/r vs 12,3% r/r). Źródłem zaskoczenia (i potencjalnych problemów dla RPP) jest wzrost inflacji bazowej.
Kalendarz danych i wydarzeń makroekonomicznych
Poniedziałek, 16.05.2022
Za nami już dane o produkcji przemysłowej i sprzedaży detalicznej w Chinach (patrz sekcja newsów). Przed nami jeszcze publikacja inflacji bazowej w Polsce za kwiecień (piątkowe finalne dane GUS wskazały na 7,7% r/r). W USA opublikowany zostanie indeks Empire State.
Wtorek, 17.05.2022
GUS opublikuje szybki szacunek wzrostu PKB za I kw. (prognozujemy 8,3% r/r). Dane miesięczne były spektakularne (produkcja!), trudno spodziewać się więc niskich dynamik PKB. Konsumpcja: 8,8% r/r, inwestycje: 10% r/r. Będzie to jednak naszym zdaniem ostatni tak dobry kwartał. PKB za I kw. spłynie również z Węgier, Słowacji i strefy euro.
W USA opublikowany zostanie wynik sprzedaży detalicznej (oczekiwania 0,6% m/m, przy 0,7% m/m poprzednio) i produkcji przemysłowej (oczekiwania 0,5% m/m przy 0,9% m/m poprzednio).
Środa, 18.05.2022
Opublikowana zostanie finalna inflacja w strefie euro (oczekiwania 7,5% r/r). Po drugiej stronie Oceanu natomiast czas na publikacje z rynku nieruchomości: pozwolenia na budowę domów i rozpoczęte budowy domów.
Czwartek, 19.05.2022
EBC opublikuje minutes z ostatniego posiedzenia. Szukać w nich będziemy głównie sugestii, kiedy może się rozpocząć cykl podnoszenia stóp procentowych w strefie euro (obstawiamy lipiec).
W USA kontynuacja danych z rynku nieruchomości (sprzedaż domów na rynku wtórnym). Ponadto opublikowany zostanie indeks Phily Fed i liczba nowo zarejestrowanych bezrobotnych.
Piątek, 20.05.2022
Mnóstwo krajowych danych. GUS opublikuje wyniki przeciętnego zatrudnienia w sektorze przedsiębiorstw, przeciętnego wynagrodzenia, produkcji sprzedanej przemysłu, PPI i koniunktury przedsiębiorstw.
W przypadku zatrudnienia prognozujemy wzrost o 2,7% r/r (tyle co konsensus). Ponownie główną niewiadomą będzie kwestia odpływu/napływu pracowników z Ukrainy. Zakładamy, że dalej nie będzie widać znaczącego odpływu (w danych z sektora przedsiębiorstw), co skutkuje sporym przyrostem zatrudnienia jak na kwiecień (ok. +5 tys.).
Nasza prognoza przeciętnego wynagrodzenie jest natomiast znacząco niżej od konsensusu (10,9% r/r vs 12,6% r/r). W zeszłym miesiącu pokonały nas wypłaty premii i praca w godzinach nadliczbowych. W kwietniu nie spodziewamy się by miały one aż taki wpływ. Prognoza na ścieżce długookresowego trendu na ten rok.
Ostatnie miesiące przyniosły same niespodzianki w górę w przypadku produkcji przemysłowej. Nieustannie powtarzamy, że obserwowany wystrzał produkcji powyżej trendu jest nie do utrzymania. Prognozujemy wzrost produkcji sprzedanej przemysłu na 12,6% r/r (konsensus 15,4% r/r).
W przypadku PPI prognozujemy 20,3% r/r (konsensus 20,4% r/r). Modele nie są w pełni zgodne z zakresie zmian cen „bazowych”. Siłą rozpędu powinny się tu wyświetlać jeszcze wysokie liczby (dopasowania cen względnych). Bujać będzie pewnie wszędzie.
Polska: 12,4% r/r inflacji w kwietniu
Finalny odczyt inflacji za kwiecień był o 0,1pp wyższy niż wynikało z danych flash. To jeszcze nie koniec wzrostów inflacji i nie koniec szybkich/gwałtownych ruchów. Choć zbliżamy się powoli do szczytu, zobaczymy go dopiero w wakacje.
Garść newsów makroekonomicznych
∙ Buda (MRiT): "Zakończyliśmy negocjacje w sprawie Krajowego Planu Odbudowy" - powiedział PAP w piątek minister rozwoju i technologii. Wskazał również, że "zgodziliśmy się na likwidację Izby Dyscyplinarnej SN i pewną modyfikację zakresu odpowiedzialności dyscyplinarnej sędziów" oraz, że porozumienie, jakie zawarły zespoły strony, "jest podstawą do tego, żeby KE w ciągu kilku, kilkunastu dni przyjęła i zatwierdziła polski KPO".
∙ Litwiniuk (RPP): "Uważam, że jest to proces zbyt szybki, ten z którym mamy dziś do czynienia (podnoszenie stóp - PAP). O jego nieefektywności świadczy chociażby to, że nie oddziałuje w żaden sposób na politykę depozytową banków. To że rośnie oprocentowanie lokat wynika z nacisku politycznego, a nie z mechanizmów polityki pieniężnej" - powiedział członek RPP (cytat za PAPbiznes).
∙ Polska: Deficyt na rachunku obrotów bieżących wyniósł w marcu 2,972 mld EUR (powyżej konsensusu prognoz). Jak wskazano w komunikacie NBP: "W marcu do powiększenia się różnicy między dynamikami eksportu i importu przyczyniła się wojna w Ukrainie. Załamanie się eksportu do Ukrainy w większości głównych pozycji towarowych zostało tylko częściowo zrekompensowane przez wzrost dostaw paliw, żywności oraz sprzętu medycznego. Z kolei w wyniku nałożenia sankcji silnie zmniejszyła się sprzedaż do Rosji i Białorusi. Udział obu krajów w eksporcie Polski obniżył się do najniższego poziomu rejestrowanego co najmniej od 2000 r. Wzrost cen paliw na rynkach światowych spowodowany rosyjską agresją na Ukrainę oraz obserwowana deprecjacja złotego przyczyniły się do zwiększenia wartości importowanych paliw."
∙ Chiny: Dzień zaczynamy od słabych danych z Chin. Sprzedaż detaliczna spadła o 11,1% m/m (oczekiwano -6,1 % m/m). Produkcja przemysłowa natomiast spadła o 2,9% m/m (oczekiwano +0,5% m/m).