Wczorajsze dane o PKB za I kwartał były lepsze nawet od naszych stosunkowo optymistycznych oczekiwań (szybki szacunek GUS 8,5% r/r, my 8,3% r/r, konsensus 8,1% r/r). Na plus zaskoczyły również dane z USA (produkcja i sprzedaż detaliczna).
Po wczorajszym dniu pełnym danych dziś chwila spokoju. Opublikowana zostanie finalna inflacja w strefie euro (oczekiwania 7,5% r/r). Po drugiej stronie Oceanu natomiast czas na publikacje z rynku nieruchomości: pozwolenia na budowę domów i rozpoczęte budowy domów.
Polska: Wzrost PKB w I kwartale: 8,5% r/r
Warto nacieszyć się taką dynamiką PKB, bo naszym zdaniem długo takiej nie zobaczymy. W kolejnych kwartałach widzieć już będziemy coraz niższą dynamikę PKB, choć wzrost za cały rok wciąż będzie naprawdę przyzwoity (czujemy się komfortowo z naszą prognozą 4,8% r/r). Kolejny rok już tak optymistyczny nie będzie.
Wzrost PKB w I kwartale: 8,5% r/r
Warto nacieszyć się taką dynamiką PKB, bo naszym zdaniem długo takiej nie zobaczymy. W kolejnych kwartałach widzieć już będziemy coraz niższą dynamikę PKB, choć wzrost za cały rok wciąż będzie naprawdę przyzwoity (czujemy się komfortowo z naszą prognozą 4,8% r/r). Kolejn...
Czytaj więcej
Garść newsów makroekonomicznych
∙ MF: Rząd przyjął projekt ustawy o finansowaniu społecznościowym dla przedsięwzięć gospodarczych i pomocy kredytobiorcom. W niej m.in. zapowiedziane w zeszłym tyg. wakacje kredytowe, zmiany w Funduszu Wsparcia Kredytobiorców oraz zapowiedzi dot. WIBOR. Szczegóły w linku. Zmieniły się zasady dot. liczby kredytów, na które można uzyskać wakacje - w obecnym projekcie mają one dotyczyć "tylko jednej umowy zawartej w celu nabycia nieruchomości przeznaczonej na zaspokojenie własnych potrzeb mieszkaniowych".
∙ MRiPS: Rząd przyjął projekt ustawy o wypłacie 14. emerytury.
∙ Strefa euro: W zestaw pozytywnych zaskoczeń PKB wpisała się również strefa euro. Wzrost w I kw. wyniósł 0,3% kw/kw (flash wskazywał na 0,2% kw/kw).
∙ USA: Mocno jastrzębie sygnały ze strony J. Powella. Wskazywał wczoraj, że Fed musi zobaczyć, że inflacja będzie spadać w sposób wyraźny i znaczący i dopóki tego nie zobaczy będzie działać. „Jeśli wiąże się to z wyjściem poza poziom „ neutralny ”, nie zawahamy się, aby to zrobić".
∙ USA: Dobre dane o sprzedaży detalicznej za kwiecień, która wzrosła o 0,9% m/m (do tego doszła rewizja poprzedniego miesiąca z 0,5% m/m na 1,4% m/m). W ujęciu realnym sprzedaż jednak spadła. Najmocniej m/m wzrosła sprzedaż samochodów, sprzedaż online i sprzedaż w restauracjach. Na minus - sprzedaż na stacjach paliw.
∙ USA: Na plus zaskoczyła również produkcja przemysłowa. Wzrost o 1,1% m/m przebił oczekiwania konsensusu (0,5% m/m). O 0,8% m/m wzrosła produkcja w przetwórstwie przemysłowym (silny wzrost w produkcji samochodów, przemyśle lotniczym, metalach, produkcji maszyn).