Dziś jeszcze w miarę spokojny dzień w kwestii publikacji danych. Od jutra można się jednak spodziewać całego zestawu danych z Polski za maj. Za nami już "przedskoczek", czyli piątkowe dane o inflacji bazowej.
Poniedziałek, 20.06.2022
Kalendarz stosunkowo pusty. Zaplanowane jest wystąpienie C. Lagarde i publikacja PPI z Niemiec.
Wtorek, 21.06.2022
Zestaw krajowych danych za maj. GUS opublikuje wyniki przeciętnego zatrudnienia w sektorze przedsiębiorstw, przeciętnego wynagrodzenia, produkcji sprzedanej przemysłu i PPI.
Wzrost zatrudnienia prognozujemy na 2,6% r/r. Szacowana przez nas dynamika oznacza wzrost liczby zatrudnionych o 3 tys. m/m, co jest całkiem dobrą liczbą jak na maj. Spójnie ze stopą bezrobocia.
W przypadku płac jesteśmy sporo poniżej konsensusu (13,9% r/r vs 14,7% r/r). W naszej ocenie wzrost płac w niektórych sektorach nie powinien już tak przyspieszać (świetnym przykładem jest tu transport, z jednorazowymi efektami), do tego dochodzi częstotliwość renegocjacji płac (te muszą się kiedyś zatrzymać) i stricte modelowe efekty.
Powyżej konsensusu jesteśmy natomiast w przypadku prognozy produkcji sprzedanej przemysłu (16,5% r/r vs 15,2% r/r). W maju lekko spowalniało przetwórstwo przemysłowe (okolice 15% r/r), ale część wysokiej dynamiki produkcji to zasługa wytwarzania i produkcji energii (po ostatnich sporych spadkach, znów duże wzrosty w elektrowniach zawodowych - analizując wstecz, to one były głównym źródłem zmienności).
Na koniec PPI. Nasza prognoza to 24,3% r/r. Strzelamy tu do ruchomej tarczy, bo rewizje z miesiąca na miesiąc są bardzo duże. Wysypały się też modele na ceny bazowe. Ostatnio taki epizod widzieliśmy w maju 2010 roku i był jednorazowy. Spadek odsetka przedsiębiorstw podnoszących ceny jest w tym wypadku obiecujący, ale to jeszcze nie moment na silne spowolnienie.
Poza polskimi danymi można też rzucić okiem na USA. Tam opublikowane zostaną dane o sprzedaży domów na rynku wtórnym.
Środa, 22.06.2022
Kontynuacja danych z Polski za maj. Tym razem czas na sprzedaż detaliczną i produkcję budowlano-montażową.
W przypadku sprzedaży jesteśmy idealnie w konsensusie (8,8% r/r w cenach stałych). Historia pozostaje bez zmian w porównaniu do poprzednich miesięcy- mocno rzutują kwestie nominalne, coraz mniej powinno być widać wydatków uchodźców (dynamicznie efekt powinien się zatrzymać).
Prognoza budowlanki jest nieco poniżej konsensusu: 7,9% vs 8,7% r/r. Zakładamy kontynuację trendów sprzed miesiąca (lekkie spowalnianie). Wskaźniki koniunktury praktycznie się nie poruszyły.
Ponadto czeski bank centralny podejmie decyzję w sprawie stóp procentowych. Naszym zdaniem można spodziewać się ruchu o 100pb. Będzie to ostatnie posiedzenie prezesa Rusnoka i części członków Zarządu, ale trudno oczekiwać by pozwolili sobie oni na chwilę wytchnienia. Inflacja w Czechach nie przestaje zaskakiwać w górę. CNB wpisze się więc w zestaw banków centralnych podnoszących stopy w czerwcu.
Można będzie też śledzić wystąpienia przedstawicieli Fed (Evans, Harker, Barkin).
Czwartek, 23.06.2022
Poznamy wyniki ankiet GUS o koniunkturze gospodarczej i konsumenckiej.
Ponadto NBP opublikuje dane o podaży pieniądza M3. Spodziewamy się wzrostu o 8,6% r/r (konsensus 8,1% r/r). Trwa zamiana zobowiązań bieżących na terminowe (w przypadku gosp. domowych w grę wchodzi jeszcze gotówka). Kreacja kredytu po stronie gosp. domowych zatrzymała się; jeszcze trwa po stronie przedsiębiorstw (kredyt obrotowy – tu jednak trudno o pewność przepływu; nie wiadomo kto jest beneficjentem przy silnie ujemnym rachunku bieżącym). Z drugiej strony emisja w EUR to jednorazowo dodatkowe źródło podaży (obstawiamy, że dominowali inwestorzy z zagranicy).
Globalne gospodarki będą żyły publikacjami wstępnych indeksów PMI w usługach i przemyśle. Poznamy dane dla strefy euro i USA.
Decyzję w sprawie stóp procentowych podejmie Bank Turcji i Bank Norwegii.
Piątek, 24.06.2022
GUS opublikuje Biuletyn Statystyczny za maj, a wraz z nim wynik stopy bezrobocia (szacunek MRiPS 5,1%).
W Niemczech opublikowany zostanie indeks Ifo. W USA czas na finalne dane z indeksu Uniwersytetu Michigan oraz wyniki sprzedaży nowych domów.
Polska: Inflacja bazowa 8,5% r/r
NBP podał w piątek wynik inflacji bazowej za maj. Ta wzrosła z 7,7% r/r do 8,5% r/r. Inflacja bazowa nie chce się zatrzymać - brak sygnałów ewentualnego wygaszania presji najlepiej widać na odsezonowanych dynamikach m/m. Te wciąż pozostają wysoko i nie zwalniają.
Wzrosła też każda z pozostałych miar inflacji bazowej. To nie dziwi, bo wzrost cen w maju rozlał się dość szeroko po zestawie kategorii bazowych (nie było jednego "winnego" - pisaliśmy o tym w komentarzu po danych). Nie powinno to wiele zmieniać w kwestii nastrojów w RPP.
Co dalej? Im wyraźniejsze będzie spowolnienie (które wydaje się być nieuchronne, zarówno ze względu na krajowe podwyżki stóp jak i sytuację globalną) tym niższa będzie inflacja bazowa. Na razie wciąż widoczne są w niej m.in. efekty przekładania wzrostów cen "niebazowych" (energii, żywności) na ceny usług i towarów, co jest stosunkowo proste przy wysokim popycie ze strony konsumentów (dobre dane za I kw., wysokie wyniki przeciętnego wynagrodzenia + uchodźcy). Do tego dochodzą kwestie podażowe i ogólne dostosowanie cen związane z wysokimi oczekiwaniami inflacyjnymi ze strony konsumentów i firm. Wraz z coraz niższym wzrostem PKB możliwość przerzucania kosztów zmniejszy się. W kolejnych kwartałach struktura inflacji wykrzywi się w kierunku nośników energii (z wyraźnie opadającym wkładem inflacji bazowej).
Garść newsów makroekonomicznych
∙ Polska: Państwa członkowskie Unii Europejskiej zatwierdziły polski Krajowy Plan Odbudowy.
∙ UE: Ceny konsumpcyjne w strefie euro wzrosły w maju o 8,1% r/r (7,4% miesiąc wcześniej). Inflacja bazowa wyniosła 3,8% r/r (poprzednio 3,5% r/r).
∙ USA: "FOMC doskonale zdaje sobie sprawę, że wysoka inflacja powoduje znaczne trudności, zwłaszcza tym, którzy najmniej są w stanie pokryć wyższe koszty niezbędnych dóbr. Zaangażowanie Fedu w przywrócenie stabilności cen – co jest niezbędne do utrzymania silnego rynku pracy – jest bezwarunkowe" - napisał Fed w półrocznym raporcie dla Kongresu (podajemy za PAPbiznes).