Kontynuujemy podróże zza komputera. Z Czech przenieśliśmy się do Chin. Tytuł może być o tyle mylący, że nie skupiamy się na chińskiej gospodarce jako całości, ale analizujemy jeden obszar - rynek nieruchomości. Obszar, który w ostatnich miesiącach wzbudzał wiele emocji.
Ponadto dziś dzień odczytów inflacji, ale jeszcze nie z Polski. Zaczęliśmy od Chin (zaskoczenia w dół). Za nami już dane z Niemiec (bez zaskoczeń, zgodnie z flashem) i Czech (tu lekkie zaskoczenie w dół, inflacja wzrosła z 17,2% r/r do 17,5% r/r, ale konsensus oczekiwał więcej, czyli 17,6% r/r, jeszcze więcej prognozował CNB: 18,8% r/r). Przed nami jeszcze Włochy. Inflacyjny dzień zakończymy o 14.30 wraz z danymi o CPI w USA. Oczekiwany jest spadek indeksu z 9,1% r/r do 8,7% r/r. W drugą stronę (zdaniem konsensusu prognoz) podąży inflacja bazowa (wzrost z 5,9% r/r do 6,1% r/r).
Co skrywa kryzys chińskiego rynku nieruchomości?
Obawy o kondycję chińskiego rynku nieruchomości towarzyszą nam od dłuższego czasu. Każdego roku znajdzie się ktoś wieszczący kryzys w tej części azjatyckiej gospodarki. Z punktu widzenia światowej gospodarki czynnik ten jest o tyle istotny, gdyż udział sektora nieruchomości w gospodarce Państwa Środka to blisko 1/3. Choć do tej pory Pekin zdołał przechodzić przez pewne problemy relatywnie suchą stopą, to w ostatnim czasie czarnych chmur znowu przybyło. Nie brakuje głosów, że z tak poważną sytuacją tamtejsze władze jeszcze nie musiały się mierzyć. W dzisiejszym komentarzu omawiamy przyczyny kryzysu, a także jego dotychczasowy przebieg.
Komentarz pod linkiem:
Co skrywa kryzys chińskiego rynku nieruchomości?
Obawy o kondycję chińskiego rynku nieruchomości towarzyszą nam od dłuższego czasu. Każdego roku znajdzie się ktoś wieszczący kryzys w tej części azjatyckiej gospodarki. Z punktu widzenia światowej gospodarki czynnik ten jest o tyle istotny, gdyż udział sektora nieruchomo...
Czytaj więcej
Garść newsów makroekonomicznych
∙ GUS: Przeciętne miesięczne wynagrodzenie w drugim kwartale 2022 r. wyniosło 6156,25 zł.
∙ ZUS: Liczba cudzoziemców ubezpieczonych w ZUS na koniec lipca przekroczyła 1,024 mln.
∙ Polska: Członek zarządu NBP Rafał Sura poinformował PAP Biznes, że nie jest sędzią Naczelnego Sądu Administracyjnego, bo nie złożył ślubowania przed prezydentem, co jest wymagane przez prawo, żeby objąć stanowisko sędziego NSA. Na mocy postanowienia prezydenta z dn. 28 lipca 2022 r. jest on członkiem zarządu NBP.
W Monitorze Polskim 8 sierpnia ukazało się postanowienie prezydenta RP z dnia 31 maja o powołaniu Rafała Sury na sędziego NSA. Jednocześnie NBP w poniedziałek informował, że prezydent powołał z dniem 28 lipca Surę do zarządu NBP.
W rozmowie z PAP Biznes Sura potwierdził, że możliwe jest złożenie przez niego ślubowania wobec prezydenta w związku z powołaniem na stanowisko sędziego NSA po wygaśnięciu jego kadencji w zarządzie NBP (podajemy za PAP Biznes).
∙ Szwed (MRiPS): "Przyszłoroczna (waloryzacja - przy.) zapowiada się rekordowo, bo niestety mamy też wysoką inflację" - powiedział wiceminister w resorcie pracy. Dodał, że "myślę, że jednak to będzie dwucyfrowa waloryzacja. Oczywiście my prognozujemy w tej chwili. Ta prognoza jest średnioroczna, ale patrząc jednak dzisiaj na wskaźniki inflacji trzeba założyć, że przyszłoroczna też może być dwucyfrowa" (cytaty za PAP Biznes).
∙ Węgry: Spore zaskoczenia na lipcowej inflacji.
∙ Chiny: Dane inflacyjne za lipiec zaskoczyły w dół. CPI wyniósł 2,7% r/r (oczekiwano 2,9% r/r, poprzednio 2,5% r/r). Natomiast PPI wyniósł 4,2% r/r (oczekiwano 4,8% r/r, poprzednio 6,1% r/r).