Naszym zdaniem Rada nie zdecyduje się na podwyżkę stóp procentowych, co oznacza, że stopa referencyjna pozostanie na poziomie 6,75%. Ryzyka oczywiście asymetryczne (możliwa podwyżka o 25pb). Wiele (przynajmniej wg deklaracji członków RPP) ma zależeć od najnowszej projekcji analityków NBP. Jej zręby też dzisiaj poznamy.
W naszej ocenie, projekcja nie powinna pokazać scenariusza istotnie odbiegającego od tego, który Rada znała w październiku, gdy zdecydowała się na brak podwyżek. Jeśli wówczas nie zdecydowała się na kontynuację zacieśnienia, to dlaczego miałaby się zdecydować w listopadzie? Jeśli projekcja pokaże znaczące odchylenie od celu w horyzoncie oddziaływania polityki pieniężnej, to podwyżka o 25pb niewiele zmieni w zakresie wpływu na inflację i zmienne realne (tu przydałoby się silniejsze zacieśnienie, do którego trudno zebrać dziś większość w gronie RPP). Lekkie odchylenie od celu i cyzelowana podwyżka (po 25pb) byłaby dla nas na tyle niezrozumiała, że patrząc na niepewność projekcji w tak długim horyzoncie, tak mała skala ruchu przestaje mieć znaczenie. Do tego mogłaby ona być komunikacyjnym wyzwaniem (jak wytłumaczyć pauzę, małą podwyżkę, a potem znów pauzę?).
Niewiele w kierunku bardziej proinflacyjnego środowiska, które mogłoby skłonić do podwyżki stóp, zmieniło się nie tylko od październikowego (ostatniego) ale też lipcowego ("projekcyjnego") posiedzenia. Skrótowo przedstawiliśmy to na naszym koncie na Twitterze:
Wszystko powyższe skłania nas do pozostawienia prognozy stopy referencyjnej RPP bez zmian. Warto jednak pamiętać o wspomnianych ryzykach (głównie: możliwości ruchu o 25pb w górę).
Prognozy dla stóp procentowych i walut (z komentarzem)
Opublikowaliśmy aktualizację średnioterminowych prognoz. W linkowanym artykule m.in. nasze przewidywania dot. ruchów EBC i Fed, zmiany sytuacji makroekonomicznej w Polsce (PKB, inflacja, stopa bezrobocia) i wybranych kursów walutowych (EURSUD, EURPLN).
Garść newsów makroekonomicznych
∙ Polska: Bank Światowy opublikował raport Źródła i ścieżki wzrostu produktywności w Polsce, a my w wątku podsumowaliśmy najciekawsze naszym zdaniem wnioski z raportu:
∙ Polska: Ministerstwo Finansów dokonało wyceny 5-letnich i 10-letnich obligacji benchmarkowych nominowanych w dolarach amerykańskich o terminie wykupu 16 listopada 2027 r. oraz 16 listopada 2032 r., łączna wartość nominalna nowej emisji obligacji wyniosła 3 mld USD (każda transza po 1,5 mld USD) - podał resort finansów w komunikacie.
∙ Chiny: Wynik CPI za październik zaskoczył w dół. Odnotowano 2,1% r/r (oczekiwano 2,4% r/r, poprzednio 2,8% r/r). W drugą stronę zaskoczył PPI (choć roczna dynamika też spadła w porównaniu do poprzedniego miesiąca). Odnotowano -1,3% r/r (oczekiwano -1,6% r/r, poprzednio +0,9% r/r).
∙ USA: Spływają dane z amerykańskich "mid-termów". Wg stanu wiedzy na teraz (środa, godzina 8:20), zgodnie z oczekiwaniami Republikanie prawdopodobnie uzyskają większość w Izbie Reprezentantów, spadają natomiast ich szanse na kontrolę Senatu: