Poprzedni tydzień został zdominowany przez wiadomości z sektora bankowego, a wisienką na torcie było posiedzenie EBC. W tym tygodniu sytuacja zapowiada się bardzo podobnie, a rolę punktu kulminacyjnego przejmie amerykańska Rezerwa Federalna. W weekend nastąpiło przejęcie Credit Suisse przez UBS, a także skoordynowana akcja banków centralnych nacelowana na dostaraczanie płynności dolarowej. O wydarzeniach tych szerzej piszemy w sekcji newsów.
Kalendarz najważniejszych publikacji danych i wydarzeń makroekonomicznych
Poniedziałek, 20.03.2023
Dziś sporo krajowych danych. GUS opublikuje wyniki przeciętnego zatrudnienia i przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw. Do tego dojdą dane o produkcji sprzedanej przemysłu i PPI. Wszystko za luty.
Dynamikę przeciętnego zatrudnienia prognozujemy na 0,9% r/r (konsensus 1,0% r/r). Tradycyjnie poziom stycznia ustawił dynamiki na cały rok. W ujęciu m/m wiele się tu nie dzieje, choć patrząc na analogiczne miesiące w poprzednich latach przyznajemy, że prognozowany przez nas wynik jest raczej w dolnym przedziale obserwowanych wzrostów.
Natomiast w przypadku płac jesteśmy sporo ponad konsensusem - nasza prognoza to 13,3% r/r (konsensus 12,0% r/r). Różnice najprawdopodobniej wynikają z dwóch powodów. Po pierwsze zakładamy możliwe większe wypłaty w górnictwie (część porozumień, będzie realizowana od marca, ale część mogliśmy widzieć już w lutym). Po drugie spory wystrzał w początku roku nie utożsamiamy tylko ze wzrostem płacy minimalnej - presja płacowa jest szeroka, a początek roku przyniósł uwolnienie budżetów, również w kwestii wynagrodzeń.
Jeśli chodzi o produkcję przemysłową to podążyliśmy za modelowymi wskazaniami i obstawiamy 1,2% r/r (niemal tyle co konsensusowe 1,1% r/r). Prognoza całej produkcji zbliżona jest do prognozy przetwórstwa (tu widzimy ok. 1,8% r/r). Na prognozie lekko zaciążyło to co zobaczyliśmy we wskaźnikach koniunktury GUS.
W prognozie PPI zgadzamy się już z konsensusem w punkt i szacujemy 17,8% r/r. W tym miesiącu nie spodziewamy się niczego szczególnego, podobnie zresztą jak szeroki rynek. Osłabienie złotego przy relatywnie stabilnych cenach surowców powinno przyczynić się tylko do umiarkowanego wzrostu w ujęciu miesięcznym.
Poza krajowymi danymi, dziś w kalendarzu jeszcze tylko wystąpienie publiczne prezeski EBC C. Lagarde.
Wtorek, 21.03.2023
Dalsze dane z Polski - tym razem czas na produkcję budowlano-montażową i sprzedaż detaliczną.
Nasza prognoza budowlanki to 2,9% r/r (konsensus 1,2% r/r). Ciepły luty powinien przekładać się na lepsze wyniki w produkcji budowlanej. W ujęciu odsezonowanym to poziomy zbliżone do tych obserwowanych przed miesiącem (lub trochę niższe, ale styczeń też był bardzo ciepły).
W realnej sprzedaży detalicznej prognozujemy dalsze minusy (my -1,7% r/r, konsensus -1,4% r/r). Choć prognozujemy lekkie odbicia w sprzedaży paliw i żywności, to i tak jesteśmy pod konsensusem. Powód jest niezmienny: słaby konsument. Pozostałe kategorie w większości podążają w dół (mówimy o odsezonowanych indeksach).
W rozpisce na ten dzień zaplanowano też kolejne wystąpienie szefowej EBC i dane o sprzedaży domów na rynku wtórnym w USA.
Środa, 22.03.2023
Dzień decyzji FOMC. Zawirowania z ostatnich tygodni stłumiły oczekiwania na zdecydowane ruchy banków centralnych. W przypadku Fed oczekiwana jest kolejna podwyżka stóp na środowym posiedzeniu, ale tylko o 25pb. Zgadzamy się. Poza decyzją poznamy też najnowsze projekcje FOMC.
W Polsce GUS opublikuje wyniki koniunktury przedsiębiorstw i gospodarstw domowych.
C. Lagarde będzie przechodzić swoisty test dla swoich strun głosowych - kolejne wystąpienie szefowej EBC w kalendarzu.
Czwartek, 23.03.2023
Decyzje w sprawie stóp procentowych podejmą banki centralne Szwajcarii, Norwegii, Turcji i Wielkiej Brytanii.
GUS opublikuje Biuletyn Statystyczny, a w nim m.in. stopę bezrobocia rejestrowanego za marzec (flash i nasza prognoza wskazują na 5,5%).
W USA jak co tydzień dane o nowo zarejestrowanych bezrobotnych. Do tego dojdzie publikacja wyników sprzedaży nowych domów.
Piątek, 24.03.2023
Agencja Moody's podejmie decyzję w sprawie polskiego ratingu. Nie spodziewamy się zmian.
Opublikowane zostaną wstępne PMI w strefie euro i USA. W większości przypadków oczekiwane są poziomy zbliżone do tych obserwowanych przed miesiącem.
Tydzień zakończą wstępne dane o zamówieniach na dobra trwałego użytku w USA.
Garść newsów makroekonomicznych
∙ Szwajcaria: Po ekspresowych negocjacjach doszło do zawarcia umowy sprzedaży Credit Suisse grupie UBS. Rozliczenie transakcji przyjmie formę akcyjną, a każdy akcjonariusz Credit Suisse otrzyma 1 akcję UBS za 22,48 akcji kupowanego banku. Całkowita wartość transakcji opiewać ma na 3 mld CHF i jest ona zdecydowanie niższa od piątkowego zamknięcia notowań akcji Credit Suisse. Jednocześnie sporo zamieszania wzbudziła informacja o spisaniu do zera obligacji AT1 (papiery, które są zamieniane na kapitał w przypadku realizacji pewnych zdarzeń – więcej do poczytania w kontekście polskiego sektora bankowego w niniejszym tekście) o wartości 16 mld CHF. W hierarchii kapitałowej papiery te są bowiem wyżej niż akcje zwykłe, których akcjonariusze jakieś środki jednak otrzymają. Krok ten doprowadził do sporej wyprzedaży akcji banków podczas sesji azjatyckiej.
Wraz z porozumieniem sprzedaży Credit Suisse, szwajcarski bank centralny zagwarantował dostarczenie płynności do kwoty 100 mld CHF, koniecznej do należytego przeprowadzenia transakcji. Jej zakończenie będzie oznaczać, iż łączne aktywa UBS mają być zbliżone wielkością do takich gigantów jak choćby Goldman Sachs.
∙ Świat: W niedzielny wieczór amerykańska Rezerwa Federalna wraz z bankami centralnymi Kanady, Anglii, Japonii, strefy euro oraz Szwajcarii ogłosiła podjęcie skoordynowanego działania w celu wzmocnienia płynności dolarowej za pomocą linii swapowych. Z tego powodu częstotliwość oferowania przez ww. banki centralne dolarów w 7-dniowych aukcjach swapowych zostanie zwiększona z tygodniowej do dziennej. Zmiany wchodzą w życie od dzisiaj i potrwają co najmniej do końca kwietnia. Ruch ten powinien ograniczyć koszt pozyskania dolarów na rynkach zagranicznych, który w ostatnich dniach wyraźnie wzrósł.
∙ RPP (Masłowska): Cykl podwyżek stóp procentowych pozostaje otwarty ze względu na zewnętrzne ryzyka dla krajowej inflacji. Dyskusja o obniżkach stóp będzie możliwa, gdy inflacja spadnie poniżej 10 proc., co może nastąpić jesienią, i będzie pewność, że dalsza tendencja spadkowa CPI jest trwała. (PAP)
∙ Chiny: Podczas gdy na świecie trwa dyskusja na temat adekwatnej wysokości stóp procentowych, w Chinach kolejna obniżka stóp.
∙ Strefa euro: Rozpęd inflacji niespecjalnie chce zwalniać. Widać to przede wszystkim po lepkich komponentach koszyka, na co zwracała uwagę Lagarde podczas ostatniej konferencji prasowej.
∙ USA: Napłynęły słabsze dane o produkcji przemysłowej i nastrojach konsumentów. Z drugiej strony dalszej normalizacji uległy oczekiwania inflacyjne.