Zbliża się koniec cyklu podwyżek stóp procentowych w USA. Po wczorajszej decyzji spodziewamy się jeszcze jednego ruchu o 25pb. w górę. O wczorajszej konferencji i jej wydźwięku na rynku piszemy w porannym komentarzu.
Po wczorajszej decyzji FOMC dziś decyzje w sprawie stóp procentowych podejmą banki centralne Szwajcarii, Norwegii, Turcji i Wielkiej Brytanii.
GUS opublikuje Biuletyn Statystyczny, a w nim m.in. stopę bezrobocia rejestrowanego za marzec (flash i nasza prognoza wskazują na 5,5%).
W USA jak co tydzień dane o nowo zarejestrowanych bezrobotnych. Do tego dojdzie publikacja wyników sprzedaży nowych domów.
Szczyt stóp w USA coraz bliżej
Przed wczorajszą decyzją amerykańskiej Rezerwy Federalnej oczekiwania rynku nie były jasno sprecyzowane. Niemniej jednak bliżej nam było do wyceny ruchu o 25pb. Fed nie miał zamiaru zaskakiwać rynku, co w obecnym środowisku wysokiej zmienności jest całkowicie zrozumiałe. Komunikat i sama konferencja dały jednak bardziej do myślenia. Ostatecznie wysiłek Powella, aby uspokoić rynek został przyćmiony wypowiedzią szefowej Departamentu Skarbu Yellen.
Szczyt stóp w USA coraz bliżej
Przed wczorajszą decyzją amerykańskiej Rezerwy Federalnej oczekiwania rynku nie były jasno sprecyzowane. Niemniej jednak bliżej nam było do wyceny ruchu o 25pb. Fed nie miał zamiaru zaskakiwać rynku, co w obecnym środowisku wysokiej zmienności jest całkowicie zrozumiałe....
Czytaj więcej
Garść newsów makroekonomicznych
∙ NBP: Podaż pieniądza (M3) w lutym 2023 r. wzrosła o 7,4% r/r, sporo powyżej zarówno naszej jak i konsensusowej prognozy (odpowiednio 6,3% i 6,5% r/r). Tak jak to było w ostatnich miesiącach, również w lutym wzrostem podaży pieniądza napędzany był prawie wyłącznie przez aktywa zagraniczne netto (kategoria nie jest łatwo interpretowalna, niemniej pracujemy nad jej rozwikłaniem). Jednocześnie należy zauważyć, że dalszemu spadkowi nie uległ pieniądz gotówkowy, co może świadczyć o podwyższonym popycie na ten rodzaj pieniądza w obliczu wysokiej inflacji.
∙ Polska: Oczekiwania inflacyjne konsumentów badane przez GUS wzrosły w marcu. Wzrósł zarówno udział osób, które odpowiadały, że nastąpi wzrost cen w szybszym tempie niż przez ostatnie 12 miesięcy, jak i tych, którzy twierdzili, że nastąpi wzrost w podobnym tempie (kosztem tych, którzy twierdzili, że ceny będą wzrastać wolniej).
∙ GUS: "W marcu br. we wszystkich prezentowanych obszarach gospodarki wskaźnik ogólnego klimatu koniunktury kształtuje się na poziomie wyższym lub zbliżonym do prezentowanego w lutym br. Wskaźnik ten we wszystkich obszarach znajduje się jednak poniżej średniej długookresowej. W większości badanych obszarów składowe diagnostyczne kształtują się na zbliżonym do prezentowanego w lutym poziomie, natomiast składowe prognostyczne poprawiają się" - podał GUS w komunikacie o koniunkturze przedsiębiorstw.
∙ Litwiniuk (RPP): "Rząd w założeniach do ustawy budżetowej przyjął, że stopa referencyjna powinna być na poziomie 7 proc., ja się z rządem zgadzam" - powiedział członek RPP w rozmowie z gazeta.pl.
∙ Lagarde (EBC): "Cel przywrócenia inflacji do poziomu 2 proc. w średnim terminie nie podlega dyskusji" - powiedziała szefowa EBC. "Dokonamy tego stosując solidną strategię, która jest zależna od danych i zawiera gotowość do działania, ale która nie zakłada kompromisów wokół naszego głównego celu" - dodała (podajemy za PAPbiznes).
O tym z jakimi problemami w kwestii inflacji boryka się obecnie strefa euro, mówił ostatnio P. Lane: