Piątkowe dane z amerykańskiego rynku pracy nie przyniosły żadnych większych niespodzianek. Nowy, nieco krótszy tydzień przyniesie zestaw danych o inflacji, w tym krajowe finalne dane za marzec (w piątek).
Kalendarz najważniejszych publikacji makroekonomicznych:
Wtorek, 11.04.2023
Za nami już dane inflacyjne z Chin za marzec. CPI wyniósł 0,7% r/r, a PPI -2,5% r/r. Dziś z ciekawszych danych jeszcze tylko wynik sprzedaży detalicznej w strefie euro w lutym.
Środa, 12.04.2023
Tego dnia najważniejszy będzie odczyt wskaźnika CPI ze Stanów Zjednoczonych za marzec. Konsensus oczekuje +0,3% m/m (bazowa +0,4% m/m). Ponadto poznamy też inflację z Węgier i stopę bezrobocia z Czech. Ze świata banków centralnych spłyną minutes z posiedzenia FOMC, a Bank Kanady podejmie decyzję w sprawie stóp procentowych (konsensus: bez zmian).
Czwartek, 13.04.2023
W kraju NBP opublikuje wyniki bilansu płatniczego za luty. Nasza prognoza salda obrotów bieżących to -480 mln EUR (konsensus zakłada nadwyżkę w kwocie 283 mln EUR). Szacujemy, że eksport wzrósł o 12% r/r, a import o 6,3% r/r.
W Europie będzie to dzień z danymi o inflacji. Tym razem czas na Czechy i Niemcy. Do tego dojdzie publikacja wyniku produkcji przemysłowej w strefie euro.
W USA czas na PPI. Prognoza konsensusu to 0% m/m (bazowa 0,3% m/m). Do tego jak co tydzień dojdą dane o nowych rejestracjach bezrobotnych.
Piątek, 14.04.2023
GUS opublikuje finalne dane o marcowej inflacji. Znamy już odczyt flash (16,2% r/r), który komentowaliśmy w załączonym artykule. Poza Polską dane o inflacji zostaną opublikowane też w Szwecji, Francji, Słowacji i Hiszpanii.
W USA zaplanowano publikacje wyników marcowej sprzedaży detalicznej i produkcji przemysłowej. Do tego dojdzie indeks Uniwersytetu Michigan.
Amerykańskie dane z rynku pracy: bez trzęsienia ziemi
Obyło się bez trzęsienia ziemi. W konsekwencji zakłady recesyjne nieco się cofnęły. Dane z rynku pracy stopniowo i uporczywie pogarszają się i raczej nie zaobserwujemy tu poprawy. Wyhamowanie agresywnego kursu polityki pieniężnej daje nadzieję, że gdzieś na końcu drogi nie będzie twardego lądowania. Nie będzie jednak też powrotu do poprzednich, podniebnych wręcz wycen stóp Fed Funds. Jeszcze jedna 25tka i koniec.
Amerykańskie dane z rynku pracy: bez trzęsienia ziemi
Obyło się bez trzęsiania ziemi. W konsekwencji zakłady recesyjne nieco się cofnęły. Dane z rynku pracy stopniowo i uporczywie pogarszają się i raczej nie zaobserwujemy tu poprawy. Wyhamowanie agresywnego kursu polityki pieniężnej daje nadzieję, że gdzieś na końcu drogi n...
Czytaj więcej
Garść najważniejszych newsów makroekonomicznych:
∙ Wnorowski (RPP): Nie ma fundamentalnych przesłanek do wysokiej inflacji bazowej i CPI, a inflacja bazowa zacznie spadać szybciej niż zapowiedział prezes Glapiński - poinformował w telewizji BIZNES24 członek RPP. Zwrócił on również uwagę, że decyzja OPEC+ (zapowiedź redukcji wydobycia ropy naftowej od maja do końca 2023 r.) komplikuje sprawy, jeśli chodzi o obniżki stóp (podajemy za PAPbiznes).
∙ RPP: "Dyskutując o perspektywach inflacji w Polsce zaznaczano, że dostępne prognozy wskazują, że w lutym 2023 r. prawdopodobnie wystąpił szczyt inflacji CPI. Według marcowej projekcji, a także innych prognoz, od II kw. 2023 r. rozpocznie się systematyczny spadek dynamiki cen. Podkreślano, że na spadek inflacji wpłyną nie tylko efekty bazy statystycznej, ale także słabnąca presja cenowa. Zaznaczano przy tym, że z jednej strony słabnie popyt, ograniczając przestrzeń do podwyżek cen, a z drugiej strony spowalnia wzrost kosztów, na co wskazuje m.in. obniżająca się inflacja PPI. Jednocześnie zwracano uwagę, że wygasanie efektów wcześniejszych szoków będzie stopniowe, co wynika z charakteru i skali tych szoków" - napisano w minutes z marcowego posiedzenia RPP.
∙ Polska: Liczba cudzoziemców ubezpieczonych w ZUS na koniec marca wyniosła 1,073 mln wobec 1,063 mln na koniec lutego - poinformował ZUS.
Liczba ubezpieczonych osób z obywatelstwem ukraińskim na koniec marca 2023 r. wyniosła 741,89 tys. wobec 738,6 tys. na koniec lutego.
Liczba ubezpieczonych osób z obywatelstwem ukraińskim na koniec marca 2023 r. wyniosła 741,89 tys. wobec 738,6 tys. na koniec lutego.
∙ Świat: Światowe zbiory pszenicy w 2023 roku wyniosą 786 mln ton - ocenia FAO. Wcześniej Organizacja spodziewała się zbiorów na poziomie 784 mln ton. "Prognoza FAO dotycząca światowej produkcji pszenicy w 2023 r. została nieznacznie podwyższona w porównaniu ze wstępnymi oczekiwaniami z marca i wynosi obecnie 786 mln ton, co byłoby drugim co do wielkości wynikiem w historii i tylko 1,3 proc. poniżej poziomu z 2022 r" - napisało FAO w raporcie (podajemy za PAPbiznes).