EBC wczorajszą decyzją w sprawie stóp procentowych (+25pb, zgodnie z oczekiwaniami) na chwilę przeniósł uwagę ekonomistów do Europy. Dziś znów większość oczu będzie zwrócona na USA. Tam o 14:30 publikacja danych z rynku pracy.
Nie znaczy to, że w Europie nie będzie działo się nic. W kalendarzu całkiem sporo danych, ale większość z nich już za nami, m.in.: zamówienia w przemyśle z Niemiec (spore zaskoczenie w dół i wynik -10,7% m/m, przy oczekiwaniach -2,1% m/m), czy inflacja ze Szwajcarii (2,6% r/r vs oczekiwane 2,8% r/r). Przed nami jeszcze sprzedaż detaliczna ze strefy euro.
Po południu czas na USA i tamtejsze dane o NFP. Konsensus to wzrost zatrudnienia o 180 tys. (poprzednio 236 tys.), lekki wzrost stopy bezrobocia (do 3,6% z 3,5%) i analogiczny wzrost płacy godzinowej jak przed tygodnia (0,3% m/m).
EBC: jastrzębi powiew nad Menem
Europejski Bank Centralny postanowił nie wychodzić przed szereg i dostarczyć podwyżkę stóp procentowych w oczekiwanej przez rynek skali. W przeciwieństwie jednak do konferecji prezesa Fed, Lagarde brzmiała wczoraj zdecydowanie bardziej jastrzębio. Wyraźne dystansowanie się od końca cyklu może sugerować, że przed nami jeszcze "pewne" zacieśnianie do zrobienia. Czy jednak na pewno konieczne będą ruchy w liczbie mnogiej?
EBC: jastrzębi powiew nad Menem
Europejski Bank Centralny postanowił nie wychodzić przed szereg i dostarczyć podwyżkę stóp procentowych w oczekiwanej przez rynek skali. W przeciwieństwie jednak do konferecji prezesa Fed, Lagarde brzmiała wczoraj zdecydowanie bardziej jastrzębio. Wyraźne dystansowanie s...
Czytaj więcej
Garść newsów makroekonomicznych
∙ NBP: "Pogorszenie się perspektyw makroekonomicznych i wzrost udziału kredytów zagrożonych w portfelu kredytowym skłoniły banki do zaostrzenia polityki kredytowej banków w I kwartale 2023 r. w segmencie kredytów dla przedsiębiorstw i konsumpcyjnych. Spadek popytu we wcześniejszych kwartałach i obniżenie przez UKNF zaleceń co do wyznaczania zdolności kredytowej przyczyniły się natomiast do złagodzenia kryteriów udzielania kredytów mieszkaniowych. Towarzyszył temu znaczny wzrost popytu na kredyt w tym segmencie rynku.
Na II kwartał 2023 r. banki zapowiadają zaostrzenie kryteriów udzielania wszystkich rodzajów kredytów oraz oczekują dalszego spadku popytu na długoterminowe kredyty dla przedsiębiorstw, jak również dalszego wzrostu popytu na kredyty mieszkaniowe, konsumpcyjne i krótkoterminowe dla dużych przedsiębiorstw" - napisano w raporcie NBP podsumowującym wyniki ankiety do przewodniczących komitetów kredytowych.
Nasze podsumowanie powyższej ankiety w twitterowym wątku:
∙ Polska: Skonstruowaliśmy proste indeksy zaskoczeń dla danych nominalnych i realnych. O tym co z nich wynika napisaliśmy w poniższym twicie:
∙ Strefa euro: Indeks PMI w usługach okazał się nieco słabszy niż wskazywał wstępny odczyt (56,2 vs 56,6 pkt). Patrząc na poziomy trudno jednak doszukiwać się w nim pesymizmu. W porównaniu do poprzedniego miesiąca to też ruch w górę. W górę podążył też indeks zbiorczy (czyli razem z nastrojami w przemyśle).
∙ Norwegia: Norges Bank zdecydował się na podwyżkę stóp o 25pb. Główna stopa wynosi po podwyżce 3,25%.
∙ USA: Liczba nowych rejestracji bezrobotnych za zeszły tydzień zgodna z konsensusem. Odnotowano 242 tys. nowych bezrobotnych, konsensus: 240 tys., poprzednio: 229 tys.