Nie dajmy się zwieść spokojnemu początkowi tygodnia, bo w najbliższych dniach czeka nas sporo publikacji makroekonomicznych, m.in. pełen zestaw miesięcznych danych z Polski. W piątek NBP podał inflację bazową za maj. Bez niespodzianek - 11,5% r/r.
Kalendarz najważniejszych danych i wydarzeń makroekonomicznych w tym tygodniu
Poniedziałek, 19.06.2023
W kalendarzu pustki, m.in. za sprawą dnia wolnego w USA.
Wtorek, 20.06.2023
Powolne rozkręcanie tygodnia. Najważniejszymi danymi będą PPI z Niemiec, liczba wydanych pozwoleń na budowę domów i liczba rozpoczętych budów domów z USA.
Środa, 21.06.2023
Koniec względnego spokoju w kalendarzu. GUS opublikuje dane o przeciętnym zatrudnieniu i przeciętnym wynagrodzeniu w sektorze przedsiębiorstw oraz wyniki produkcji sprzedanej przemysłu i PPI - wszystko za maj.
Prognozujemy wzrost dynamiki rocznego zatrudnienia z 0,4% r/r przed miesiącem do 0,5% r/r (konsensus: 0,4% r/r). Zeszły miesiąc przyniósł zaskoczenie w górę i wyznaczył też dynamiki na maj (baza). W ujęciu m/m nie dzieje się wiele.
W przypadku prognozy płac również wybijamy się powyżej konsensusu ekonomistów. Szacujemy 13,1% r/r, konsensus wynosi 12,6% r/r. Wynagrodzenia nie chcą spowalniać - przynajmniej w naszej prognozie. Powody pozostają niezmienne i głównie koncentrują się wokół wysokiej inflacji (dodatki inflacyjne, argument płacowy itd.).
Nieco niżej prognozujemy natomiast produkcję przemysłową. My: -3,3% r/r, konsensus: -3,0% r/r. Zakładamy słabą produkcję energii, która obniża w dół cały wskaźnik. W przetwórstwie będzie nieco lepiej niż sugeruje produkcja przemysłowa ogółem, ale to wciąż minusy r/r i powrót do trendu.
Niżej szacujemy też PPI. Nasza prognoza wynosi 4,3% r/r, konsensus natomiast to 4,6% r/r. Niższe ceny surowców w połączeniu z silniejszym złotym wspierają dezinflację w cenach producenta. W maju zakładamy kontynuację trendu. Deflacja w tej kategorii możliwa będzie w drugiej połowie roku.
Tego samego dnia czeski bank centralny (CNB) podejmie decyzję w sprawie stóp procentowych. Nie spodziewamy się zmian, pomimo jastrzębiego wydźwięku ostatniego posiedzenia. Od tego czasu jednak dane zaskakiwały w dół w porównaniu do prognoz analityków CNB (zarówno PKB jak i inflacja).
W USA prezes Fed przedstawi półroczny raport nt. polityki monetarnej przed Komisją ds. Usług Finansowych Izby Reprezentantów. W kalendarzu można też znaleźć wypowiedzi szefa Bundesbanku (J. Nagel) i szefa Fed z Chicago (A. Goolsbee).
Czwartek, 22.06.2023
Kolejna paczka danych z GUS: sprzedaż detaliczna i produkcja budowlano-montażowa za maj oraz koniunktura konsumencka i koniunktura przedsiębiorstw za czerwiec.
Roczna dynamika sprzedaży detalicznej nadal utrzymywała się w maju na ujemnych poziomach - szacujemy -6,1% r/r (konsensus: -5,6% r/r). To i tak poprawa w stosunku do kwietnia, który mógł być najsłabszym miesiącem jeśli chodzi o roczne dynamiki w sprzedaży. Coraz mniej widoczny będzie efekt bazy, coraz lepiej wygląda też sytuacja konsumenta mierzona indeksami koniunktury.
W naszej ocenie, w ujemne terytoria wkroczyła też dynamika produkcji budowlano-montażowej. Nasza prognoza to -1,6% r/r, konsensus plasuje się na +1,5% r/r.
Zaplanowanych też jest sporo decyzji banków centralnych. W kalendarzu znaleźć można decyzję banków: Szwajcarii (konsensus +50pb), Wielkiej Brytanii (konsensus +25pb), Norwegii (konsensus +25pb) i Turcji (oczekiwana sporej skali podwyżka stóp).
Będzie to też kolejny dzień wystąpienia J. Powella w amerykańskim Kongresie. Do tego z USA spłyną dane o nowych rejestracjach bezrobotnych, sprzedaży domów na rynku wtórnym i indeks Conference Board.
Piątek, 23.06.2023
Nie zwalniamy tempa. W piątek agencje Fitch i S&P powinny przedstawić ewentualną aktualizację polskiego ratingu.
Do tego po południu NBP opublikuje dane o podaży pieniądza w maju. Nasza prognoza to 7,3% r/r (konsensus 7,1% r/r). Zwroty podatków netto podbijały podaż pieniądza w poprzednich dwóch miesiącach. W maju głównym czynnikiem jego kreacji będą ponownie aktywa zagraniczne netto. Z drugiej strony akcja kredytowa zaczęła powoli ożywiać się, co także wesprze wzrost podaży pieniądza.
W globalnej gospodarce będzie to jednak głównie dzień wstępnych PMI. Te spłyną zarówno dla strefy euro jak i USA (przemysł i usługi).
Garść newsów makroekonomicznych
∙ Polska: Bez niespodzianek w inflacji bazowej - zgodnie z tym co można było policzyć po finalnych danych GUS wyniosła ona 11,5% r/r (spadek z 12,2% r/r przed miesiącem). Przyspieszanie cen w inflacji bazowej nieco wyhamowało, choć wciąż pozostaje relatywnie wysoko na tle historycznych obserwacji. O perspektywach dla inflacji na kolejne miesiące (w tym dla inflacji bazowej) pisaliśmy tutaj.
∙ MF: Ministerstwo Finansów sprzedało obligacje OK1025, PS0728, WZ1128, DS1030 i DS1033 za łącznie 6,037 mld zł, przy popycie 10,550 mld zł - podał resort w komunikacie. Po piątkowym przetargu sprzedaży obligacji stopień sfinansowania potrzeb pożyczkowych brutto na 2023 r. według ustawy budżetowej wynosi ok. 89 proc.- poinformował PAP Biznes resort finansów.
∙ Strefa euro: Zgodnie z odczytem flash, finalna inflacja w strefie euro w maju wyniosła 6,1% r/r.
∙ USA: W czerwcu obserwowaliśmy poprawę nastroju konsumentów mierzoną indeksem Uniwersytetu Michigan, który wzrósł do 63,9 wobec 59,2 miesiąc wcześniej. Konsensus oczekiwał wprawdzie poprawy, lecz jej skala była znacznie mniejsza. Co jeszcze istotniejsze, znaczny spadek zanotowały roczne oczekiwania inflacyjne, które obniżyły się do 3,3% z 4,2% (mediana ankietowanych ekonomistów oczekiwała nawet lekkiego przyspieszenia). Ponadto oczekiwania w horyzoncie kolejnych 5 lat uplasowały się na pułapie 3% - wartość, wokół której oscylujemy od dłuższego czasu. W kontekście rocznego wskaźnika był to najniższy odczyt od wiosny 2021. Konkludując, opublikowane dane zdają się mówić to samo czego oczekuje rynek. Mianowicie, Fed zmierza do celu inflacyjnego, choć jego trwałe osiągnięcie (faktyczne dojście do 2%) może zająć trochę więcej czasu.
∙ Świat: Co roku skupiamy się na poziomie wody w niemieckim Renie, tymczasem czasami warto spojrzeć nieco dalej, by zobaczyć negatywne skutki zmian klimatu dla gospodarki.