Dziś głównym punktem dnia jest niewątpliwie publikacja PKB w USA. Poznamy pierwszy szacunek za I kw. Konsensus oczekuje 2,4% SAAR. Do tego dojdzie decyzja banku centralnego Turcji i cotygodniowe dane o nowych rejestracjach bezrobotnych z USA.
Dziś też o 10:00 NBP opublikuje cykliczny raport "Szybki Monitoring NBP. Analiza sytuacji sektora przedsiębiorstw". Fakt, że wiemy o tym z wyprzedzeniem już jest swego rodzaju niespodzianką. Doceniamy.
Kilka słów o budowlance
Wczoraj zaś GUS opublikował comiesięczny Biuletyn Statystyczny. Korzystamy z tego faktu i staramy się pogłębić wiedzę o przyczynach słabych wyników produkcji budowlano-montażowej w I kw. (czego dowodem jest choćby ostatni odczyt - nasz komentarz do marcowych danych można znaleźć tutaj). Tabela 51 z BS pozwala rozbić wynik budowlanki w I kw. na jeszcze więcej szczegółów.
Na początek musimy zaznaczyć, że przedstawiamy dane w cenach bieżących (tylko takie publikuje GUS) - nie są więc one spójne 1:1 z tym co znamy z miesięcznych obserwacji ale mimo wszystko pozwalają na nieco lepsze zrozumienie tego co w I kw. się zadziało. Tak prezentuje się produkcja budowlano-montażowa w cenach bieżących po kwartałach:
Za minusy w ujęciu rocznym w ostatnim czasie odpowiadała inżyniera lądowa i wodna. Zacznijmy jednak od budowy budynków. Tu sytuacja wydaje się być nieco lepsza, choć trzeba przyznać, że też jest ona silnie zależna od tego w jakim celu owe budynki powstają.
Kategorię na powierzchni utrzymuje budowa budynków mieszkalnych, wśród nich nie ma większego znaczenia czy mowa o budownictwie jednorodzinnym czy wielomieszkaniowym. Każda z tych kategorii kontrybuuje dodatnio do wyniku produkcji budowlano-montażowej.
Budynki komercyjne to już inna (smutniejsza) bajka. Dynamika tej kategorii jest w ujęciu rocznym na ujemnych terytoriach głównie za sprawą budynków przemysłowych i magazynowych i obiektów kulturalnych i zdrowotnych. To z jednej strony wina wysokiej bazy tych kategorii sprzed roku, a z drugiej też zapewne efekt słabszego wzrostu PKB ogółem w zeszłym roku (budynki przemysłowe) i dołka w samorządowych inwestycjach przed samymi wyborami, których większość z nich została zapewne oddana do IV kw. zeszłego roku (budynki kulturalne i zdrowotne).
Przejdźmy jednak do tego co najciekawsze, czyli budowy obiektów inżynierii lądowej i wodnej. Dlaczego najciekawsze? Z powodu, który przytoczyliśmy wyżej - to ta kategoria odpowiadała za roczne spadki budowlanki ogółem. Problem w tym, że nie ma tu nadmiernie co analizować. Poleciało niemal wszystko:
Dodatnie dynamiki odnotowały jedynie kategorie budowa dróg i budowa tuneli i mostów. Reszta odnotowała minusy w rocznych dynamikach - najsilniej spadła kategoria kolej. Tu szukalibyśmy przyczyn w końcu wydatków z poprzedniej unijnej perspektywy i jeszcze braku rozpędzenia wydatkowania nowych środków.
Powyższe szczegóły nie zmieniają naszej oceny perspektyw budowlanki na dalszą część roku. Tak pisaliśmy o tym w poniedziałek i zdanie to podtrzymujemy: Perspektywę psuje zakończenie robót publicznych przed wyborami samorządowymi oraz odsunięcie w czasie wprowadzenia nowego programu dopłat do kredytów mieszkaniowych. Słońce powinno wzejść dopiero bliżej końca roku, a na pełny jego blask przyjdzie poczekać do 2025 roku.
Garść newsów makroekonomicznych
∙ Polska: Stopa bezrobocia w marcu wyniosła 5,3% wobec 5,4% miesiąc wcześniej - podał Główny Urząd Statystyczny. Wynik ten jest zgodny z oczekiwaniami i naszą prognozą. Liczba bezrobotnych zarejestrowanych w urzędach pracy wyniosła 822,2 tys. wobec 845,3 tys. osób miesiąc wcześniej.
∙ Kotecki: "Scenariuszem bazowym dla mnie jest pozostawienie stóp na obecnym poziomie do końca roku. Z drugiej strony ostatnie dane makro minimalnie zwiększają prawdopodobieństwo cięcia, ponieważ jasno widać, że gospodarka nie przyspiesza i jest daleka od przegrzania" - powiedział członek RPP, cytowany przez Bloomberga.
∙ NBP: "Wynik finansowy NBP za 2023 r. był ujemny (strata) i wyniósł -20.800.024,0 tys. zł (za 2022 r. strata w wysokości -16.943.670,7 tys. zł). Ujemny wynik finansowy za rok obrotowy podlega akumulacji w pozycji Strata z lat ubiegłych" - napisał NBP i dodał: "Informujemy, że główną przyczyną ujemnego wyniku finansowego NBP za 2023 r. była aprecjacja złotego do walut obcych, która niekorzystnie wpływa na wycenę zasobów walut obcych w NBP (ujemny wynik z różnic kursowych wyniósł 31,0 mld zł)"
∙ Polska: Marszałek Sejmu Szymon Hołownia poinformował w środę, że chce zwrócić wniosek o Trybunał Stanu dla prezesa NBP do wnioskodawców celem uzupełnienia i zwróci się do Komisji Odpowiedzialności Konstytucyjnej o opinię w tej sprawie. "(...) nadal będę procedował zgodnie z prawem wniosek o postawienie przed Trybunałem Stanu pana prezesa Glapińskiego. (...) Ponieważ służby prawne Sejmu wskazały po analizie tego wniosku, którą zapowiadałem, że są w nim pewne uchybienia i są w nim pewne konieczności uzupełnienia, dlatego zgodnie art. 6 ustawy o Trybunale Stanu skierowałem dzisiaj ten wniosek do Komisji Odpowiedzialność Konstytucyjnej celem wydania opinii, czy komisja (...) zgadza się z opinią prawników sejmowych, że należy odesłać ten wniosek do uzupełnienia pewnych istotnych kwestii formalnych do wnioskodawców. Jeżeli komisja podzieli te opinie, to na prezydium Sejmu będziemy w tej sprawie głosować" - powiedział Hołownia (podajemy za PAPbiznes)
∙ USA: Zamówienia na dobra trwałe w USA w marcu wzrosły o 2,6% m/m (oczekiwano 2,5% m/m, poprzednio 1,7% m/m, po korekcie z +1,3%). Zamówienia na dobra trwałe z wyłączeniem środków transportu wzrosły o 0,2% m/m.