Dla niektórych wtorek jest ostatnim dniem pracującym tego tygodnia, co nie oznacza, że na rynku nie będzie się wiele działo. Będzie wprost przeciwnie, a jeden z ciekawszych punktów poznamy jeszcze przed południem, kiedy GUS opublikuje wstępną inflację za kwiecień. Poza tym prezentujemy cały zestaw prognoz krótkoterminowych na rozpoczynający się niebawem miesiąc.
Co nas dzisiaj czeka?
Z naszej perspektywy najważniejsza będzie godzina 10:00 kiedy to GUS opublikuje wstępną kwietniową inflację. Celujemy w wartość 2,7% w ujęciu rocznym, co jest wynikiem wyraźnego wzrostu cen żywności (skutek podwyżki VAT), zauważalnego wzrostu cen energii oraz nieco wyższych cen paliw. Wstępne inflacyjne dane spływają też z Francji, Włoch oraz całej strefy euro.
W Europie będzie to też dzień publikacji wstępnych wyników PKB za I kw. Na liście państw, które podzielą się tymi wynikami, można znaleźć Francję, Węgry, Czechy, Hiszpanię, Włochy i Niemcy, a maraton publikacji zostanie zwieńczony wynikiem PKB dla strefy euro.
W USA ciąg dalszy indeksów koniunktury. Tym razem opublikowany zostanie Chicago PMI i indeks Conference Board.
Prognozy krótkoterminowe - maj 2024
Nie spodziewamy się, by jakiekolwiek dane z tego miesiąca zatrzęsły nastrojami w RPP. Niemniej jednak maj przyniesie kilka ciekawych publikacji, a ich zwieńczeniem będzie wstępny wzrost PKB za ubiegły kwartał.
Garść newsów makroekonomicznych
∙ Polska: Ministerstwo Finansów chce scalenia niektórych funduszy w ramach Banku Gospodarstwa Krajowego i zwiększenia ich przejrzystości - poinformował dziennikarzy minister finansów Andrzej Domański. (PAP)
∙ Polska: Ministerstwo Finansów prowadzi we współpracy z Międzynarodowym Funduszem Walutowym przegląd Stabilizującej Reguły Wydatkowej, który zakończy się w pierwszej połowie 2024 r. - napisano w raporcie "Stan Polskich Finansów Publicznych 2016-2023. Biała Księga". W efekcie przeglądu dokonane zostaną zmiany w regule, zwiększające jej spójność z nowymi regułami UE i ograniczające możliwość jej obchodzenia. (PAP)
∙ Polska: Nieodpłatne wydawanie skarbowych papierów wartościowych destabilizuje rynek obligacji - ocenia MF w dokumencie "Stan Polskich Finansów Publicznych 2016-2023. Biała Księga". (PAP)
∙ Polska: Niezbędne sporządzenie prognozy ewolucji długu, istnieje groźba przekroczenia poziomu 60 proc. PKB w '26 - napisał resort finansów w dokumencie "Stan Polskich Finansów Publicznych 2016-2023. Biała Księga". (PAP)
∙ Polska: Konieczne staje się dokonanie przeglądu regulacji związanych z regułami fiskalnymi dotyczącymi JST oraz wprowadzenie rozwiązań sprzyjających realistycznemu planowaniu średniookresowemu, co powinno usprawnić absorpcję środków zagranicznych przez samorządy (w tym z KPO) - napisał MF w Białej księdze finansów publicznych. (PAP)
∙ Polska: Wyskok inflacji w drugiej połowie roku, spowodowany zniesieniem tarcz, będzie przejściowy - oceniła pierwsza wiceprezes NBP Marta Kightley. (PAP)
∙ Niemcy: Inflacja HICP wzrosła w kwietniu do 2,4% r/r wobec 2,3% r/r przed miesiącem, co było zgodne z oczekiwaniami. W ujęciu miesięcznym przełożyło się to na wzrost o 0,6%.
∙ Chiny: Przemysłowy indeks Caixin PMI wzrósł lekko w kwietniu do 51,4 wobec 51,1 w marcu. Jednocześnie opublikowano dane rządowe, które pokazały obniżenie się wskaźnika w przemyśle do 50,4 z 50,8 oraz jego spadek w usługach do 51,2 wobec 53. W efekcie miernik zbiorczy uległ obniżeniu o cały punkt do 51,7. W dalszym ciągu pozostajemy jednak powyżej bariery neutralnej, co zdaje się sygnalizować potencjał do umiarkowanej poprawy w kolejnych miesiącach.