Zgodnie z oczekiwaniami, wczorajsze posiedzenie RPP nie przyniosło nic nowego (ani w kwestii stóp, ani w kwesti retoryki). Dziś o 15:00 odbędzie się konferencja prezesa Glapińskiego decyzji, ale tu też nie spodziewamy się wiele więcej.
Dziś poza konferencją prezesa NBP, warto jeszcze zwrócić uwagę na decyzje Fitch i S&P w sprawie krajowego ratingu.
Spłynie też trochę publikacji z innych państw, m.in: inflacja z Węgier, minutes z ostatniego posiedzenia EBC i indeks Uniwersytetu Michigan z USA. Do listy bankierów centralnych, którzy dziś będą przemawiać dopisujemy też takie nazwiska jak: Bowman, Logan, Goolsbee i Barr (wszyscy Fed).
RPP wciąż jastrzębia
Tak jak można było się spodziewać, majowe posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej nie przyniosło żadnych zmian w stopach procentowych. Obyło się także bez jakichkolwiek gołębich wskazówek pomimo faktu, iż część regulacyjnej niepewności zniknęła. Co więcej, bardziej skrupulatni obserwatorzy mogą dostrzec nawet lekko jastrzębie zabarwienie najnowszej wersji komunikatu.
RPP wciąż jastrzębia
Tak jak można było się spodziewać, majowe posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej nie przyniosło żadnych zmian w stopach procentowych. Obyło się także bez jakichkolwiek gołębich wskazówek pomimo faktu, iż część regulacyjnej niepewności zniknęła. Co więcej, bardziej skrupula...
Czytaj więcej
Garść newsów makroekonomicznych
∙ MF: Stopień sfinansowania potrzeb pożyczkowych brutto budżetu na 2024 r. na koniec kwietnia wynosi ok. 65 proc.
∙ ZUS: Liczba cudzoziemców ubezpieczonych w ZUS na koniec kwietnia wyniosła 1,143 mln wobec 1,138 mln na koniec marca (w tym liczba osób z obywatelstwem ukraińskim wyniosła 762,54 tys. wobec 762,23 tys. miesiąc wcześniej).
∙ Polska: Sejm uchwalił w czwartek ustawę przesuwającą wdrożenie Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF) na 1 lutego 2026 r. Obowiązujące jeszcze przepisy zakładają, że obowiązkowy KSeF zacznie obowiązywać od 1 lipca tego roku.
∙ USA: Liczba osób ubiegających się po raz pierwszy o zasiłek dla bezrobotnych w ubiegłym tygodniu w USA wyniosła 231 tys. (oczekiwano 212 tys. wobec 209 tys. poprzednio).
∙ Wielka Brytania: Bank Anglii utrzymał stopy procentowe na niezmienionym poziomie. W porównaniu do poprzedniego posiedzenia przybył dodatkowy głos za obniżką kosztu pieniądza (to już 2). W komunikacie stwierdzono również, iż ryzyka w kwestii uporczywości inflacji oddalają się. Kolejne dane mają zdecydować czy ocena ta jest słuszna.