Wstępny odczyt inflacji za listopad nie przyniósł niespodzianek. Inflacja wyniosła 3% r/r - tyle wynosiła zarówno nasza prognoza jak i rynkowy konsensus. Dane sugerują stabilizację inflacji bazowej na poziomie 4,2% r/r.
Ceny żywności i napojów bezalkoholowych pozostały na podobny poziomie co przed miesiącem (-0,1% m/m). Lekko wzrosło ceny nośników energii i paliw (odpowiednio +0,1% m/m i +0,2% m/m). W naszej ocenie kategorie bazowe zachowały się podobnie jak w poprzednim roku. Ze względu na problemy ze zbieraniem cen (restrykcje) w finalnym odczycie powinno znaleźć się coraz więcej imputacji braków danych. Odczyt flash sugeruje że inflacja bazowa pozostała bez zmian i wyniosła 4,2% r/r.
Najbliższe miesiące to perspektywy dalszych spadków inflacji i powolnego opadania inflacji bazowej (tu widoczne będą m.in. problemy z brakiem danych, które mogą dodatkowo spowalniać opadanie tego wskaźnika). Spadki inflacji napędzane będą m.in. wysoką bazą z początku roku, jednak ze względu m.in. na planowane podwyżki cen energii, nie spodziewamy się zejścia inflacji poniżej 2% w 1 kw. Więcej o wpływie na ceny energii elektrycznej ostatnich zmian w opłacie mocowej (ale nie tylko - zmiany dotyczą też opłaty OZE i kogeneracyjnej) można przeczytać w dzisiejszym porannym raporcie:
Czekamy na dane o inflacji i koniunkturze
O 10:00 GUS opublikuje wstępny odczyt listopadowej inflacji. Godzinę wcześniej poznamy dane o krajowej koniunkturze wg. PMI. Globalnie uwagę też przykuwać będą wskaźniki koniunktury, w szczególności amerykański ISM w przemyśle. Opublikowany wczoraj odczyt polskiego PKB z...
Czytaj więcej
Dzisiejsze dane nie są zaskoczeniem - nie zmienią więc nastawienia RPP. Jednak nawet przy większych zaskoczeniach, warto pamiętać, ze poprzeczka do zmiany stóp zawieszona jest bardzo wysoko. Rada skupiać się będzie na realnej gospodarce, która będzie wchodziła w okres ożywienia po pandemii. Ostatnie komentarze członków Rady wskazują, że nie należy oczekiwać zmiany stóp w którąkolwiek stronę.