O 10:00 GUS opublikuje odczyt grudniowej produkcji przemysłowej. Spodziewamy się bardzo dobrego wyniku - prognozowany wzrost o 12,6% r/r przebija konsensusowe oczekiwania (+8,3% r/r). Piątkowe dane zaskoczyły w górę. Sprzedaż detaliczna odbiła po słabym listopadzie, dużą niespodziankę sprawiła produkcja budowlano-montażowa (+3,4% r/r, oczekiwano -2,2% r/r). Indeksy PMI w Europie w kratkę, choć zmiany były kosmetyczne. Poprawiły się natomiast (znacząco!) nastroje w USA.
Poniedziałek, 25.01.2021
Dzień produkcji przemysłowej w Polsce. Dotychczasowe dane za grudzień zaskakiwały w górę (zatrudnienie, płace, produkcja budowlano-montażowa) - pozytywnej niespodzianki oczekujemy też po dzisiejszym odczycie. Nasza prognoza znacząco przebija rynkowe oczekiwania (12,6% r/r przy konsensusie 8,3% r/r). Składa się na nią szereg czynników: widoczna poprawa koniunktury (we wszystkich aspektach), solidna baza z ubiegłego roku działająca in plus (sam słaby grudzień plus spadkowa faza globalnej koniunktury), dwa dni robocze więcej w ujęciu r/r, układ świąt słabo sprzyjający urlopom, wyłączenia w funkcjonowaniu hoteli, chęć nadrobienia zaległości produkcyjnych, czy gromadzenie zapasów przed Brexitem.
Ponadto warto śledzić wystąpienia C. Lagarde. Można też zwrócić uwagę na indeks Ifo w Niemczech.
Wtorek, 26.01.2021
Poznamy odczyt podaży pieniądza M3. Spodziewamy się wzrostu o 16,2% r/r. Obstawiamy wzrost nieco większy niż przed rokiem. Świąteczne odmrożenie mogło poskutkować nieco większą chęcią zaciągania kredytów. Do tego doszły świąteczne premie.
Ponadto węgierski bank centralny podejmie decyzję w sprawie stóp procentowych. Brak zmian stóp to rynkowy konsensus.
Środa, 27.01.2021
Opublikowany zostanie Biuletyn Statystyczny GUS, a wraz z nim dane o stopie bezrobocia. Wstępy szacunek MRPiT wskazuje na lekki wzrost z 6,1% w listopadzie do 6,2% na koniec grudnia (i jest to zgodne z naszą prognozą).
Najważniejsze tego dnia będzie jednak posiedzenie FOMC. Polityka Fed pozostanie bez zmian. W swoich ostatnich wypowiedziach J. Powell tonował oczekiwania na zmniejszanie zakupów obligacji ze strony banku centralnego. Przekazu, że gospodarka wciąż stąpa po cienkim lodzie i potrzebuje dalszej stymulacji, oczekujemy również na środowym posiedzeniu. Więcej o długookresowych prognozach dot. kolejnych kroków ze strony Fed piszemy w prognozach dla stóp procentowych i walut.
Czwartek, 28.01.2021
W Europie uwaga skupi się na wstępnych odczytach inflacji w Niemczech za grudzień (oczekiwany HICP +0,5% r/r, przy -0,7% r/r miesiąc wcześniej).
Po drugiej stronie Oceanu najważniejszy będzie pierwszy odczyt PKB za 4 kw. Według oczekiwań rynkowych amerykański PKB wzrósł w 4. kw. o 4,4% w ujęciu annualizowanym (SAAR). Ponadto opublikowane zostaną dane o liczbie nowo zarejestrowanych bezrobotnych i sprzedaży nowych domów.
Piątek, 29.01.2021
Po amerykańskich danych przyjdzie czas na wstępne odczyty PKB za 4 kw. w Europie. Był to okres kolejnych, wyraźnych restrykcji (2. fala pandemii). Powinno mieć to przełożenie na publikowane dane (choć skala jest oczywiście nieporównywalna z tym co widzieliśmy na wiosnę). Wstępne dane o PKB zostaną podane we Francji (konsensus: -3,9% kw/kw), w Niemczech (0% kw/kw) i Hiszpanii (-1,5% kw/kw).
Dla nas najistotniejszy będzie jednak wstępny odczyt polskiego PKB za cały 2020 rok. Nasza prognoza to -2,6% r/r (konsensus jest nieco bardziej pesymistyczny: -2,8% r/r). Oznaczałoby to spadek PKB w 4. kw. o 2,4% r/r.
Koniec miesiąca w USA obfituje w dane. Poznamy raport na temat dochodów i wydatków Amerykanów wraz z inflacją PCE (konsensus wskazuje na kolejny miesiąc spadku wydatków o 0,5% m/m i stabilizację dochodów). Opublikowany zostanie indeks Chicago PMI (oczekiwany lekki spadek) i indeks Uniwersytetu Michigan (również oczekiwane nieznaczne pogorszenie nastrojów).
Koniunktura: rozbieżności USA-strefa euro ciąg dalszy
Piątkowe dane pokazały, że losy koniunktury po obu stronach Oceanu są coraz bardziej rozbieżne. Po pierwsze: poziom. Koniunktura w amerykańskim przemyśle powoli zaczyna odbiegać od europejskiej, a koniunktura w usługach wykazuje wyższość od wakacji. Po drugie: zmiany. Zaskoczenia w publikowanych w piątek europejskich wskaźnikach koniunktury były w kratkę, a w przypadku amerykańskim doszło do wyraźnego zaskoczenia w górę. Widać wyraźnie, że w przypadku koniunktury w USA następuje wyraźna poprawa, podczas gdy po stronie europejskiej w przemyśle zaczyna się stabilizacja (ale na wysokim poziomie), zaś usługi wyraźnie kurczą się.
Sprzedaż odbiła w grudniu
Odmrożenie handlu w galeriach handlowych znalazło swoje odbicie w grudniowym wyniku sprzedaży detalicznej. Ta, choć pozostawała wciąż na ujemnych rocznych dynamikach (-0,8% r/r), wyraźnie odbiła w porównaniu do listopada.
Prognozy dla stóp procentowych i walut
Najnowszy zestaw prognoz dot. działań NBP, Fed i EBC oraz prognozowane kursy EURUSD i EURPLN pod linkiem: