Dziś o naszą uwagę rywalizować będą 2 wydarzenia: konferencja prezesa NBP (o 14:00) i publikacja danych z amerykańskiego rynku pracy (o 14:30).
Czekamy na konferencję prezesa NBP
Ścieżki PKB i inflacji z najnowszej projekcji zaprezentowane w ostatnim komunikacie po posiedzeniu RPP były jastrzębie. Dziś spodziewamy się, że prezes Glapiński będzie utrzymywał gołębi przekaz, wskazując na wciąż istotne ryzyka związane z pandemią.
Nasz komentarz po środowym posiedzeniu RPP poniżej:
RPP: stopy bez zmian...
Komunikat pozostał niezmiennie gołębi, natomiast projekcje są jastrzębie. Uważamy, że jest duże ryzyko przekroczenia celu inflacyjnego po 2022 roku, gdyż łączny wzrost PKB w latach 2021-2023 przekracza w ujęciu realnym15%, a w ujęciu nominalnym 25%. Normalizacja polityki...
Czytaj więcej
Zatrudnienie w sektorze pozarolniczym
Konsensusowa prognoza dot. zatrudnienia w sektorze pozarolniczym wskazuje na wzrost zatrudnienia o 182 tys. etatów i stabilizację stopy bezrobocia. Za wzrostami zatrudnienia przemawia obserwowane w lutym luzowanie części restrykcji, utrudniać mogły go problemy pogodowe. Środowy odczyt ADP wskazał jednak na mniejszą skalę wzrostów niż oczekiwano (117 tys. vs 177 tys.). Uwzględniając dane o ADP i ostatnie wskazania indeksów ISM można szacować, że wzrost zatrudnienia będzie nieco niższy niż oczekiwany przez konsensus i wyniesie ok 120 tys. osób (model w oparciu, o który zbudowano tą prognozę trafia średnio lepiej niż konsensus - wykorzystuje większy zbiór danych, więcej piszemy o nim w zapowiedzi odczytu sprzed miesiąca). Ostatnio jednak trafił źle.
Trudno oczekiwać by zrealizowanie się szacowanego przez nas nieco niższego odczytu zatrudnienia zmieniło nastroje rynkowe. Prognozowana skala odchylenia nie jest na tyle daleka od konsensu by zmienić oczekiwany obraz rynku pracy. Obraz rynku pracy determinuje szerszy wachlarz czynników. Trzeba jednak przyznać, że inwestorzy żyją już otwieraniem gospodarki (wspartym potężną stymulacją) i patrzą mocno do przodu. I tu powstaje bardzo ważne pytanie. Czy z uwagi na dalekowzroczność rynku inwestorzy są odporni na zaskoczenia in minus, czy wręcz przeciwnie? Czy zaskoczenie in plus oczekiwania wzmocni, czy spowoduje realizację zysków. Rzadko się to zdarza, ale w obecnym momencie nie mamy sensownej odpowiedzi na te pytania.
Powell bez niespodzianek
Wczorajsze wystąpienie J. Powella było zgodne z naszymi oczekiwaniami. Szef Rezerwy Federalnej nie odniósł się bezpośrednio do poziomów rentowności obligacji. Powtórzył natomiast wcześniejsze komentarze: wzrost inflacji będzie tymczasowy, przed gospodarką jeszcze długa droga zanim osiągnięte zostaną cele dotyczące zatrudnienia (rozumianego szeroko), a Fed będzie cierpliwy w odchodzeniu od stymulacji monetarnej na pełnym gazie. Przypomniał, że Fed gotowy jest do użycia wszystkich dostępnych narzędzi, aby osiągnąć cele. W tym momencie zmiana nastawienia (lub dodatkowe działania) mogłyby nastąpić, gdyby rynki przestały funkcjonować efektywnie lub gdyby doszło do pogorszenia warunków finansowych (póki co Fed tego nie odnotowuje).
Realne stopy procentowe wzrosły po wystąpieniu:
Stopa bezrobocia rejestrowanego zaskoczyła in minus
Zgodnie z szacunkiem MRPiT stopa bezrobocia wzrosła w lutym do 6,6% (z 6,5% w styczniu) powyżej zarówno rynkowych jak i naszych szacunków (6,5%). Przyczyną mógł być zimny i śnieżny luty, który zahamował prace sezonowe. Finalny szacunek poznamy wraz z publikacją Biuletynu Statystycznego pod koniec miesiąca.