RPP po raz kolejny nie zaskoczyła. Podwyżka stopy rezerwy obowiązkowej pozwoli łatwiej stabilizować krótkie stawki rynkowe bliżej stopy referencyjnej. To z kolei może mieć pozytywny wpływ na złotego, o którym bezpośrednio wspomina RPP (to nowość) w komunikacie. Nie zmieniamy naszego poglądu o tym, że stopy procentowe w tym cyklu sięgną maksymalnie 4%.
Stopy procentowe zostały podniesione o 50pb. Stopa referencyjna wylądowała na poziomie 2,75%. Była to decyzja zgodna z oczekiwaniami. RPP kontynuowała zmniejszanie płynności sektora bankowego. Zdecydowano o podniesieniu stopy rezerwy obowiązkowej z 2,0% do 3,5%.
W komunikacie nie widzimy istotnych zmian. RPP odnotowała, że wzrost gospodarczy na świecie powoli opada, utrzymuje się podwyższona inflacja, a banki centralne rozpoczynają wycofywanie akomodacji monetarnej. Diagnoza inflacji i jej przyszłego zachowania pozostaje wciąż bez zmian. Inflacja ma się obniżyć, docelowo w kierunku celu NBP, czemu sprzyjać będzie prowadzona polityka pieniężna. O stopie docelowej zdecydują dane, choć RPP nadal powtarza, że polityka będzie kalibrowana w celu zachowania "zrównoważonego wzrostu", co nieustannie odbieramy jako sygnał nakierunkowany przeciwko oczekiwaniu drastycznych podwyżek stóp. W komunikacie znalazło miejsce wypowiedziane już przez prezesa Glapińskiego zdanie, że spójne z kierunkiem polityki pieniężnej będzie umocnienie złotego. W tekście ostało się zdanie o interwencjach na rynku, choć w kontekście zdania o umocnieniu złotego nie mamy pewności, że oznacza ono to samo co przedtem.
Zmiana stopy rezerwy obowiązkowej nie stanowi naszym zdaniem ekwiwalentu podwyżki stóp procentowych. Bezsprzecznie jednak ułatwi bankowi centralnemu stabilizację stawek rynkowych bliżej stawki referencyjnej. Oderwanie stawki polonia od stopy depozytowej (w górę) pozwoli też - wzorem choćby banku Węgier - zachęcić portfelowy kapitał zagraniczny do utrzymywania złotego (wyższe oprocentowanie nawet na krótkich depozytach). Z tego tytułu zmiana może sprzyjać mocniejszej walucie i tym samym poprawia mechanizm transmisji wysokich stóp procentowych.
Nie widzimy powodu, aby zmieniać nasz scenariusz docelowej stopy procentowej na poziomie maksymalnie 4%. RPP porusza się w przewidywalnych, 50pb krokach. Punktem kulminacyjnym będzie prawdopodobnie moment publikacji projekcji inflacyjnej w marcu. Od tego momentu tempo podwyżek zwolni.