Wczorajszą sesję podzielić możemy na dwa akty. W pierwszym zagranicznym główne role grały Bank Anglii oraz dane z amerykańskiej gospodarki. Anglicy nie zaskoczyli rynku, ale zaprezentowali ciekawą projekcję makroekonomiczną. Z kolei dane zza Atlantyku ukazały pewien sygnał recesyjny. W drugim akcie krajowym skupiliśmy się na konferencji prezesa NBP, z której poza barwnymi zwrotami można było wyciągnąć kilka ciekawych niuansów.
Co nas dzisiaj czeka?
Po konferencji prezesa NBP
Nie kończymy cyklu podwyżek. Nie podjęliśmy takiej decyzji, nie była ona w ogóle dyskutowana. Nie dyskutujemy o zakończeniu cyklu, bo nie wiemy co przyniosą najbliższe miesiące, kwartały. (...) Z posiedzenia na posiedzenie obserwujemy sytuację. Jesteśmy gotowi reagować natychmiast jeśli coś się dzieje inaczej niż przewiduje nasza projekcja.
A. Glapiński, prezes NBP, cytat za PAPbiznes
Jeśli są jakieś rozważania, to mogą dotyczyć ewentualnych podwyżek stóp procentowych, a nie obniżek. Obniżki mogą być rozważane, jeśli będzie jasne, że jesteśmy bliscy w procesie dochodzenia do celu inflacyjnego. Pod koniec roku chciałbym, żeby tak było, żeby był taki jednoznaczny spadek tempa inflacji (...), że to będzie możliwe, że taką dyskusję byśmy zaczęli (…). Wiem, że niektórzy członkowie Rady wspomnieli, że pod koniec roku taka sytuacja może się pojawić, czy w IV kw. Mógłbym się zgodzić z nimi, tylko nie ma co tego podnosić, bo obecnie to jest dalece przedwczesne. Bardziej aktualne jest pytanie w jakiej sytuacji byście podwyższyli stopy, jakby coś źle w realizacji scenariusza zarysowanego w projekcji się działo. Jesteśmy otwarci na wszystkie azymuty, ale to cykl podwyżek jest otwarty, jeśli będzie trzeba to szybko zareagujemy.
A. Glapiński, prezes NBP, cytat za PAPbiznes
Jesteśmy w trybie "wait and see". Patrzymy jak to będzie z miesiąca na miesiąc. Możliwe, że pod koniec roku taka możliwość się pojawi, co wynika z wykresu projekcji inflacji. Gdy inflacja zejdzie do niskich poziomów i nadal będzie szybko spadać, to wtedy taka możliwość się pojawi. Jednak póki co takich dyskusji i propozycji nie ma w Radzie.
A. Glapiński, prezes NBP, cytat za PAPbiznes
Jeśli ten kurs, dobra passa złotego się utrzyma, to inflacja w tym roku nawet o 1 pkt proc. może być mniejsza, to jest bardzo dużo (…). Nie jest to szokująco dużo, ale jest to istotne. Jeśli będzie się to utrzymywać, to wskaźnik inflacji na koniec roku będzie niższy.
A. Glapiński, prezes NBP, cytat za PAPbiznes
Garść newsów makroekonomicznych
Czech government proposes measures to keep ballooning deficit under control | AP News
PRAGUE (AP) — Czech citizens will likely pay more for beer and medicine while businesses will face higher corporate taxes as part of a package of dozens of measures designed to keep the ballooning budget deficit under control, the government said Thursday.
Czytaj więcej