Wczorajsza decyzja FOMC nie przyniosła niespodzianek - stopy procentowe w USA pozostały na niezmienionym poziomie. Dziś przyjdzie kolej na decyzję EBC. Tu spodziewamy się kolejnej, ale już ostatniej, podwyżki stóp. Nasza prognoza to +25pb, takie są też konsensusowe oczekiwania.
Ciekawie będzie też w Polsce, gdzie GUS opublikuje finalne dane o inflacji za maj. Flash wskazał na 13% r/r. Nasz komentarz do tego odczytu można znaleźć tutaj.
Rynki żyć będą też wyrokiem TSUE w sprawie wyroków frankowych.
Sporo danych zostanie też opublikowanych w USA, m.in. sprzedaż detaliczna, produkcja przemysłowa, indeks Empire State, indeks Phily Fed i liczba wniosków o zasiłek dla bezrobotnych.
Fed: jastrzębio
Stopy utrzymano w przedziale 5-5,25%. Wydźwięk projekcji był jastrzębi, a prezesi Fed dołączyli do swoich preferencji jeszcze 50pb podwyżek w tym roku. Rynek najpierw się przejął, a następnie postanowił grać swoje implikując jedynie ryzyka kolejnych zwyżek stóp w tym roku. Połączenie jastrzębiej komunikacji (determinacji) ze zmniejszeniem automatyzmu odnośnie do zmian stóp, powstrzyma rynek przed rozluźnianiem warunków finansowania. Fed nie powiedział, że podwyższy stopy już w lipcu. Na razie tylko uważnie się przygląda. Do końca roku jeszcze sporo czasu. Naszym zdaniem stopy nie będą już podnoszone.
Fed: jastrzębio
Stopy utrzymano w przedziale 5-5,25%. Wydźwięk projekcji był jastrzębi, a prezesi Fed dołączyli do swoich preferencji jeszcze 50pb podwyżek w tym roku. Rynek najpierw się przejął, a następnie postanowił grać swoje implikując jedynie ryzyka kolejnych zwyżek stóp w tym rok...
Czytaj więcej
Garść newsów makroekonomicznych
∙ Polska: Podsumowaliśmy w twitterowym wątku, co wiemy/myślimy o wpływie El Nino na ceny żywności:
∙ Polska: W innym wątku natomiast zebraliśmy kilka ciekawych wykresów z Raportu o stabilności systemu finansowego publikowanego przez NBP.
∙ Polska: W ocenie Najwyższej Izby Kontroli, zatrzymanie cyklu podwyżek stóp przez RPP w październiku 2022 r. nie było w pełni uzasadnione i mogło sprzyjać bardziej wspieraniu polityki gospodarczej rządu, niż dążeniu do szybszego obniżenia inflacji do celu - podała NIK w analizie wykonania założeń polityki pieniężnej za ub. rok (podajemy za PAPbiznes).
∙ Polska: Ministerstwo Finansów zaoferuje do sprzedaży 16 czerwca obligacje serii OK1025, PS0728, WZ1128, DS1030 i DS1033, o łącznej wartości 4-6 mld zł - podał resort w komunikacie.
∙ USA: PPI za maj był nieco słabszy od oczekiwań. Indeks cen producentów wyniósł 1,1% r/r (oczekiwano 1,5% r/r). Ceny bazowe wzrosły o 2,8% r/r (oczekiwano 2,9% r/r).
∙ Chiny: Nieco słabsze dane zarówno ze sprzedaży jak i produkcji. Sprzedaż detaliczna wzrosła o 12,7% r/r (oczekiwano 13,7% r/r). Produkcja przemysłowa natomiast wzrosła o 3,5% r/r (oczekiwano 3,8% r/r).