Inflacja spadła z 11,5% do 10,8% r/r. W ujęciu miesięcznym ceny obniżyły się o 0,2%. Jednocześnie inflacja bazowa osiągnęła okolice 10,7% (z błędem +/- 0,1pp). Poziomy jednocyfrowe inflacji dopiero we wrześniu. A w październiku obniżka stóp (25pb).
Aktualizacja 16.08.2023
To nie były specjalnie zaskakujące liczby inflacyjne. Szacowaliśmy 10,9% i pomyłki w założeniach były minimalne. Żywność potaniała o 1,2% m/m, ceny energii nie zmieniły się (tu trzeba zacząć się przyzwyczajać, że spadki się skończyły), a paliwa zdrożały o 0,4%.
Inflacja bazowa zwolniła w okolice 10,6%. Miary rozpędzenia tej części inflacji obniżyły się do +0,5%. I tu warto poczynić dwie obserwacje. Po pierwsze, presja na cenach bazowych jest podobna do tej, której gospodarka doświadczała przed szokami wojennymi w 2021 roku. Po drugie, ta presja cenowa to nie jest mała presja cenowa: to presja wciąż bardzo wysoka tylko my przyzwyczailiśmy się już do tego, że ceny rosną wielokrotnie szybciej od celu inflacyjnego. Doskonale widać to na obrazkach.
Co dalej? Spadek inflacji do poziomów jednocyfrowych nastąpi we wrześniu. Jest pewna szansa na sierpień, jednak oceniamy, że nie jest ona znacząca. Dlaczego to ważne? Bo prezes Glapiński zapowiedział, że jest to warunek do cięcia stóp. Czy to śmieszne, że zajmujemy się tym, czy i kiedy inflacja będzie jednocyfrowa? Oj śmieszne i już na ten temat pisaliśmy (tutaj). Niemniej jednak tak zostały postawione warunki do obniżek. Oczywiście można się dodatkowo zastanawiać, czy na pewno ta jednocyfrowa inflacja jest konieczna, skoro RPP uzyskała pewność odnośnie do powrotu inflacji, do celu. W takim przypadku do cięcia stóp mogłoby dojść we wrześniu. RPP mogłaby tu posłużyć się retoryką, że "przecież analitycy się go spodziewają". No cóż, przynajmniej my się nie spodziewamy.
Perspektywy inflacyjne w średnim okresie pozostają bez zmian. Wielokrotnie pisaliśmy, że będzie to nadal okres, w którym procesy cenowe będą rozchwiane. Jeśli dołożymy do tego obniżki stóp istnieje spore prawdopodobieństwo, że będą musiały być odwrócone w drugiej połowie 2024 roku. Póki co naszym scenariuszem bazowym jest 4-5 obniżek po 25pb w odstępach 2 miesięcznych startując od października.
Tu trochę popisaliśmy o alternatywie: