Postanowiliśmy przyjrzeć się skutkom powodzi w nieco bardziej rygorystyczny sposób. Interesuje nas przede wszystkim wpływ na PKB oraz zależności (często nietrywialne), które powodują, iż wpływ następuje w ten, a nie inny sposób. Literatura w zakresie szacowania skutków tego rodzaju katastrof naturalnych jest bogata. Można więc pokusić się zarówno o opis mechanizmów, jak i przedstawienie liczb. Wnioski nie muszą być nadmiernie pesymistyczne (a nawet mogą być optymistyczne). Przestrzeń fiskalna do działania jest spora, a ochrona bilansów podmiotów gospodarczych dotkniętych powodzią to element konieczny do uzyskania dobrych wyników.
* choć można go tam włożyć, posługując się choćby wspomnianą infrastrukturą publiczną. Nie produkuje ona sama z siebie, lecz po prostu wpływa na produktywność innych czynników produkcji, która w naszym ujęciu znajdzie się po prostu w technologii (produktywności).
Mapka wygenerowana została z portalu https://geo.stat.gov.pl/app/cat/ i wyświetlają się na niej (zielony kolor) budynki na terenach objętych powodzią.
Pozytywne efekty długoterminowe - przymusowa wymiana dóbr kapitałowych na nowsze technologicznie podnosi produktywność | Negatywne efekty długoterminowe - negatywny wpływ na koszt kapitału (w tym ubezpieczeń) - konieczność akumulacji kapitału w nieproduktywnej, aczkolwiek niezbędnej formie (infrastruktura przeciwpowodziowa), która odciąga środki o elementów produktywnych - długoterminowa erozja gleb, zwłaszcza przy nawracających powodziach |
Pozytywne efekty krótkoterminowe - zakupy na zapas - odbudowa majątku po powodzi - pozytywny bezpośredni efekt popytowy i mnożnikowy wydatków na akcje przeciwpowodziową oraz transferów (+wypłat z ubezpieczeń) - zwiększenie aktywności gospodarczej na terenach sąsiednich (zatkanie luki po ograniczonych mocach produkcyjnych w miejscach powodzi) | Negatywne efekty krótkoterminowe - zmniejszenie wykorzystania czynników produkcji obniżające produkt na terenach bezpośrednio dotkniętych - negatywne efekty popytowe płynące z załamania bilansów podmiotów gospodarczych (szczególnie tych bez ubezpieczenia) - zniszczenia infrastruktury obniżające produktywność wszystkich czynników produkcji - zniszczenia produkcji rolnej i zwierzęcej |