Przed nami tydzień pełen danych. GUS opublikuje odczyty z rynku pracy i produkcji przemysłowej, co rzuci więcej światła na to jak zareagowała gospodarka na listopadowe obostrzenia. Globalnie najważniejszym wydarzeniem tygodnia jest decyzja FOMC. Druga fala pandemii nie ustępuje - przekłada się to na zaostrzanie restrykcji w Niemczech.
Kalendarz publikacji i wydarzeń na nadchodzący tydzień
Oprócz odczytów makro w tym tygodniu dowiemy się jak przebiegają szczepienia w Wielkiej Brytanii i jak rozpoczynają się w USA. Podczas weekendu rozmowy dot. umowy Brexitowej nabrały nieco rumieńców (tj. kurs na fiasko został zawrócony w stronę dalszych negocjacji). Strony dają sobie czas do końca tygodnia na wypracowanie kompromisu. Kontrowersyjna ustawa dot. wsparcia fiskalnego w USA została podzielona na dwie części (tę powszechnie akceptowaną oraz zawierającą elementy sporne). W tym tygodniu nastąpi próba jej uchwalenia.
Poniedziałek, 14.12
Dziś poznamy dane o bilansie płatniczym za październik. Prognozujemy saldo rachunku obrotów bieżących w kwocie 1335 mln EUR (nieco wyżej niż konsensus). Eksport naszym zdaniem spadł 0 0,1% r/r, import o -6% r/r. (więcej w komentarzu do prognoz).
Ze strefy euro spłyną natomiast dane o produkcji przemysłowej. Są to jednak dane za październik, nie powinny więc wzbudzać większego zainteresowania.
Wtorek, 15.12
Dzień zacznie się od danych o produkcji przemysłowej i sprzedaży detalicznej w Chinach. Druga fala pandemii praktycznie nie dotyka Chin (a i pierwsza została relatywnie szybko zduszona), co będzie mieć swoje przełożenie na nadchodzące odczyty makro.
Krajowa uwaga skupiona będzie na finalnym odczycie listopadowej inflacji. Wstępny odczyt nie zaskoczył i wskazał 3% r/r, takiej też liczby spodziewamy się po finalnych danych (więcej w komentarzu do danych flash).
Poza danymi z Chin, uwaga skupiona będzie na odczycie produkcji przemysłowej w USA za listopad (oczekiwany wzrost o 0,5% m/m, przy 1,1% m/m miesiąc wcześniej). Poznamy też nastroje zarządzających firmami w stanie Nowy Jork - prognozowany jest lekki wzrost wskaźnika Empire State. Węgierski bank centralny podejmie decyzję w sprawie stóp procentowych - oczekiwane jest pozostawienie stóp bez zmian.
Środa, 16,12
Opublikowane zostaną wstępne PMI w Europie i Stanach. Powinny one pozostawać na podobnych poziomach co przed miesiącem, co oznacza pogorszone nastroje w usługach i relatywny optymizm w przemyśle. Poznamy też dane o amerykańskiej sprzedaży detalicznej w listopadzie - oczekiwany jest lekki spadek m/m (-0,1% m/m przy 0,3% m/m miesiąc wcześniej), co można wiązać z pierwszymi restrykcjami w 2. fali pandemii. W Polsce opublikowana zostanie inflacja bazowa, gdzie nie spodziewamy się zaskoczeń (prognoza 4,2% r/r, podobnie jak konsensus, na taki wynik wskazują też dane flash).
Najważniejsza tego dnia będzie jednak decyzja FOMC. Nie spodziewamy się zmian stóp procentowych, ale będzie to ważne posiedzenie. Po pierwsze, zobaczymy nowe projekcje, które z uwagi na szczepionkę mogą być bardziej optymistyczne względem 2021 roku. W 2023 roku pojawi się prawdopodobnie nieco więcej prognoz z wyższymi stopami procentowymi, ale scenariusz bazowy (mediana) pokaże brak podwyżek.
Główne wyzwanie komunikacyjne FOMC dotyczy kwestii forward guidance w zakresie zakupów aktywów. Naszym zdaniem scenariuszem bazowym jest wprowadzenie do komunikatu informacji o połączeniu tempa zakupów aktywów ze stanem gospodarki. Kwestia zwiększenia QE lub zmiany jego kompozycji (przesunięcie w kierunku dłuższych zakupów) nie jest naszym zdaniem już tak pewna, choć okoliczności (nadal brak pakietu fiskalnego, wzrost zakażeń, zwiększająca się liczba restrykcji epidemicznych) sprzyjałyby pozytywnej reakcji rynkowej na pozytywne zaskoczenie.
Czwartek, 17.12
Decyzję w sprawie stóp procentowych podejmie Narodowy Bank Czech. Nie powinna ona przynieść zaskoczeń i stopy pozostaną bez zmian. Bez zmian powinny pozostać również stopy procentowe w Szwajcarii i Wielkiej Brytanii.
Opublikowana zostanie również finalna inflacja w strefie euro za listopad (podobnie jak w poprzednim miesiącu HICP wyniósł -0,3% r/r) oraz zestaw danych z USA (Phily Fed, pozwolenia na budowę i rozpoczęte budowy domów, liczba nowo zarejestrowanych bezrobotnych). Uwagę może przykuwać ten ostatni odczyt, ostatnie dane zaskoczyły negatywnie wskazując na narastające problemy rynku pracy, które mogą pogłębiać się w raz z dalszymi ograniczeniami.
W Polsce poznamy dane o rynku pracy za listopad. Główną niewiadomą jest wpływ restrykcji i zachorowań i przełożenie tego na statystyki (kwestia zamkniętej części branż, świadczenia opiekuńcze, składniki wynagrodzeń zależne od czasu pracy). W porównaniu do rynkowego konsensusu jesteśmy bardziej pesymistyczni w prognozach listopadowych wyników - zatrudnienie naszym zdaniem spadło o 1,6% r/r (konsensus -1,4% r/r), a wynagrodzenia wzrosły o 3% r/r (konsensus 4,5% r/r).
Piątek, 8.12
Można rzucić okiem na PPI w Niemczech, tamtejszy indeks Ifo i wynik listopadowej sprzedaży detalicznej w Wielkiej Brytanii.
GUS opublikuje dane o produkcji przemysłowej i PPI w listopadzie. Podobnie jak w przypadku rynku pracy jesteśmy większymi pesymistami. Oczekujemy wzrostu produkcji przemysłowej o 1,1% r/r (konsensus 3,3% r/r), PPI natomiast wyniesie -0,1% r/r (-0,2% r/r konsensus). Więcej w komentarzu do prognoz krótkoterminowych.
Świeże prognozy na 2021 rok
Dostępne w opracowaniu:
Zdarzyło się wczoraj
Kolejne obostrzenia epidemiczne w Niemczech
W niedzielę kanclerz Merkel uzgodniła z krajami związkowymi dalsze restrykcje epidemiczne. Od środy do 10 stycznia zamknięte mają być wszystkie sklepy, które nie są niezbędne do funkcjonowania. Cześć pracodawców ma zawiesić działalność, cześć przejść na tryb zdalny. Zamknięte zostaną też szkoły. Po stronie usług nie będą działać zakłady fryzjerskie, kosmetyczne oraz salony tatuażu. Zakazana będzie sprzedaż i użycie fajerwerków. Restrykcje dotyczące kontaktów społecznych pozostają bez zmian. Spotykać się będą mogły co najwyżej 2 gospodarstwa domowe (max 5 osób), a w święta limit osób zostanie zwiększony do 10. Zamknięte firmy zostaną objęte tarczą finansową i mogą otrzymać zwrot w wysokości do 90% kosztów stałych.