O mechanizmie transmisji polityki pieniężnej w polskiej gospodarce pisaliśmy już niejednokrotnie. Składają się na niego kanały: kredytowy, kursu walutowego oraz stopy procentowej. Każdy z nich oddziałuje w różnym czasie i z różną siłą na inflację. Dzisiaj pochylamy się nad ostatnim z wymienionych kanałów z uwagi na ciekawą publikację z ramienia NBP. Konkluzja: kanał stopy procentowej działał nieco słabiej niż wcześniej, ale można "uznać, że nie stanowi czynnika istotnie osłabiającego mechanizm transmisji polityki pieniężnej w Polsce".
Źródło: Chmielewski i inni (2017): Monetary transmission mechanism in Poland.
- wzmocnieniu efektu sprzyja "wyższy poziom konkurencji w sektorze bankowym, wysoka jakość portfela kredytowego banków, wysoki poziom inflacji i stóp procentowych, szybkie tempo wzrostu PKB, a także przejrzystość polityki pieniężnej",
- osłabieniu efektu sprzyja "nadpłynność sektora bankowego, nadwyżki kapitałowe banków, duży udział depozytów w źródłach finansowania banków, niedopasowanie struktury terminowej kredytów i depozytów (ryzyko stopy procentowej), a także reżim stałego kursu walutowego".