Postanowiliśmy podsumować procesy, które dzieją się obecnie na polskim rynku pracy. Przede wszystkim interesuje nas, czy ostatnie spadki zatrudnienia można zrzucić na karb czegoś więcej niż spowolnienie gospodarki. Konkretnie: czy w grę wchodzić mogą tu inne czynniki, które w debacie po rynku pracy noszą miano strukturalnych. Wymyśliliśmy kilka. Nie każdy udało się skwantyfikować. Wszystkie udało się jednak opisać. Mamy nadzieję, że ten tekst przynajmniej trochę ułatwi nawigację po bieżącym stanie rynku pracy w Polsce. Materiał na pewno nie wyczerpuje tematu. Widzimy sporo miejsca na pogłębione badania. Liczymy na to, że ktoś się zainspiruje i z głową wolną od utartych schematów sam coś policzy (a potem się podzieli z nami).
Główne wnioski:
Punkt wyjścia
Cykl
Trend/czynniki strukturalne
Demografia
* swego czasu bawiliśmy się liczbami i na podstawie tego tekstu można sobie wyrobić całkiem niezłe zdanie na temat tego, co można osiągnąć w różnych wariantach współczynników aktywności zawodowej.
Wyjście z rynku może być też poprzedzone przypadkową eksplozją kosztów jakiegoś rodzaju, albo nagłym spadkiem popytu na dostarczany produkt. Może tu działać czynnik zupełnie przypadkowy. Dopiszemy też małą czcionką, aby nie zakłócać głównego wywodu, że firma może mieć problem z zatrudnieniem, bo osoby o kwalifikacjach koniecznych do jego wykonywania po prostu starzeją się i zasób ten się nie odtwarza (z jakichś powodów innych niż płace nikt nie chce tego zawodu wykonywać).