Sprzedaż detaliczna w cenach stałych spadła o 7,7% r/r

Sprzedaż detaliczna wygenerowała solidne zaskoczenie. 7,7% r/r w cenach stałych. To świetny wynik – możliwe, że już w czerwcu kategoria ta będzie na plusie r/r. Wynik spójny jest z niemal 15% tempem wzrostu wydatków konsumentów na towary w porównaniu do kwietnia.
Produkcja przemysłowa spadła o 17% r/r

Produkcja przemysłowa w maju spadła o 17% r/r – blisko zarówno naszej prognozy (-18%), jak i rynkowego konsensusu (-17%). W ujęciu rocznym najmocniejsze spadki dotknęły przetwórstwa przemysłowego (-18,6% r/r) i górnictwa (-14,3% r/r). Ceny producentów spadają jeszcze szy...
Rynek pracy znów zawodzi. Zatrudnienie spada o 3,2% r/r
Po słabym kwietniu przyszedł równie słaby maj - zatrudnienie spadło o 3,2% r/r. Wzrost wynagrodzenia spowolnił natomiast z 1,9% w poprzednim miesiącu do 1,2% r/r.
Inflacja w maju wyniosła 2,9% r/r. Bazowa wzrosła do 3,7%
Finalny odczyt inflacji potwierdził wstępne dane. Inflacja w maju wyniosła 2,9% r/r, zgodnie z naszą prognozą i lekko poniżej rynkowych oczekiwań. Ciekawsza od samej liczby jest majowa kompozycja wzrostu cen.
Zatrudnienie w Stanach zaskakuje na plus

Dane z amerykańskiego rynku pracy zaskoczyły na solidny plus. Zatrudnienie wzrosło o 2,5 mln osób, podczas gdy oczekiwano spadku o 7,5 mln osób.
PMI odbija choć do optymizmu wciąż daleko

Wskaźnik PMI obrazujący nastroje w przemyśle w maju poprawił się w porównaniu do poprzedniego miesiąca. Wynik 40,6 pkt, przebił zarówno nasze jak i rynkowe prognozy (odpowiednio 36,2 i 36 pkt).
Wzrost PKB spowolnił do 2% r/r

Wzrost PKB w I kwartale spowolnił do 2% r/r. To wynik o 0,1pp lepszy od opublikowanego 2 tygodnie temu szybkiego szacunku GUS. To też lepszy wynik niż konsensus oczekiwań analityków z końca kwietnia (my oczekiwaliśmy 1,8%). Wciąż to jednak ekonomiczna archeologia.
Inflacja w maju spadła do 2,9% (flash), ale bazowa wzrosła...
Jeśli wstępny odczyt flash zostanie potwierdzony w połowie miesiąca, kompozycja inflacji za maj będzie bardzo ciekawa. Spadkowi inflacji do 2,9% towarzyszył bowiem najprawdopodobniej wzrost inflacji bazowej z 3,6% do 3,7%. Co ciekawe udało nam się precyzyjnie wytypować n...
Tąpnięcie sprzedaży szokuje, aczkolwiek nie zaskakuje. Maj będzie już lepszy.

Potężne, kwietniowe tąpnięcie o 22,9% r/r w cenach stałych i 22,6% r/r w cenach bieżących szokuje, aczkolwiek nie zaskakuje. Kwarantanna mocno zaburzyła normalny rytm sprzedaży detalicznej. Dołek po-wielkanocny wydarzył się w kwietniu i w maju indeks sprzedaży będzie się...
1
2
3
4
5
6
7